Az ember igényeinek fontos része a környezetének tisztasága, melyet minden esetben úgy szeretne elérni, hogy közben a környezetében lévő tárgyakban nem okozzon sérülést. A tiszta felület természetesen csak relatív fogalom soha el nem érhető, hiszen berendezési tárgyainkra a szennyeződés folyamatosan rakódik a környezetből.
Magyarországon régebben az ipari tisztításra elég kevés figyelem esett, a háztartásokban pedig leginkább kézi eszközöket- seprő, lapát- vagy száraz porszívókat alkalmaztak. A kombinált gépek elterjedése csak az utóbbi években vált számottevővé.
A porszívókat háztartási és ipari berendezések csoportjára oszthatjuk. A háztartási és ipari porszívók csak kivitelezésükben, méreteikben, energiafelhasználásukban, tartósságukban különböznek egymástól.
A háztartási berendezések rövidebb, időszakos működésre alkalmasak, kisebb teljesítményűek, míg az ipari berendezések nagy teljesítményű folyamatos munkavégzésre készülnek.
Porszívók esetén is a tisztítási feladat megoldásában a mechanikai hatás játssza a döntő szerepet.
Porszívó választásakor a tisztítás hatékonyságán kívül az alábbiakra figyeljünk:
A porszívók aerodinamikai úton (vákuummal) bontják meg a szennyező réteget, ill. a szennyezés, ill. a felület közötti kapcsolatot, és a szennyező anyag a légáramba kerülve jut el a szeméttartályba. A vákuumot ventilátor állítja elő, melyet hagyományosan elektromotor hajt meg. A porszívók által létrehozott vákuum nagysága alapján megkülönböztetnek háztartási és ipari porszívókat. A fontosabb különbségek a háztartási és ipari porszívók között:
|
Háztartási porszívók |
Ipari porszívók |
Vákuumképzés |
~ 100mbar |
~ 210-250mbar |
Légszállítás |
1500-2000 l/sec |
legalább 3200 l/sec |
Napjainkban már mind a háztartási mind az ipari porszívók esetén elérhető a tartályos és zsákos porgyűjtési mód, de míg a háztartási porszívók általában csak az egyik megoldásra képesek, addig az ipari porszívók nagy részében, mivel az elektromotort külön szűrő védi döntés kérdése csak, hogy teszünk-e porzsákot.
Manapság a háztartásokban is egyre nagyobb teljesítményű és komfortosabb porszívókat használnak, bár téves az a hagyományosan elterjedt nézet, mely szerint annál „erősebb” egy porszívó, minél nagyobb az elektromos teljesítményfelvétele. Akár 1000 W teljesítményű porszívó is lehet ipari jellegű.
A porszívó teljesítményértékeit a következő adatokkal jellemezhetjük:
Porszívók esetén a levegő útját az üzemeltetés közben is szabályozható szelep állásának változtatásával a teljesen nyitott, illetve teljesen zárt állás között változtathatjuk.
Az elmúlt években a porszívók fejlődését elsősorban az egyre növekvő teljesítményértékek jellemezték. Ma a kézi porszívók teljesítménye eléri a 600–700 W-ot, amelyet korábban még a padlóporszívók sem értek el. A teljesítmény egyre intenzívebb növelésének azonban gátat szabtak a felmerült műszaki nehézségek, valamint az energiatakarékossági szemlélet elterjedése. Technikai problémák elsősorban az indítóáram, a zaj, a melegedés és a tolóerő kapcsán jelentkeznek.
A porszívó jelleggörbéje megmutatja a szívólevegő-mennyiség és a nyomás valamennyi kombinációját, amely a porszívó üzemeltetése közben kialakulhat. A kézi porszívónak egy merev cső, a padlóporszívónak pedig egy cső és egy tömlő a tartozéka.
A szívólevegő mennyisége, amely a szívófejen keresztül lép be a porszívóba, annál nagyobb, minél nagyobb a vákuum a szívófejben.
Az optimális szívóhatás eléréséhez a készüléket és a szívófejet össze kell hangolni. A telítődő szűrő miatt csökken a szívólevegő-mennyiség, és ennek következtében csökken a porfelvétel is.
A szívóteljesítmény mérséklődése a szűrő és a porzsák telítődésének a következménye. Finom porok, mint pl. a liszt, már kisebb mennyiségben is nagy ellenállást jelentenek. A porzsák anyaga is nagy mértékben befolyásolja a szívóteljesítmény változását.
A porszívók teljesítményét erőteljesen befolyásolhatja a porszűrők helye, száma, felépítése, tulajdonságai illetve a porszívófej kialakítása is.
A kézi porszívókat nyéllel vagy kézi eszközként használják. A nyeles kombináció elsősorban padló tisztítására alkalmas.
A kézi porszívók előnyei közé tartozik a gyorsabb üzemképesség, a könnyebb szállíthatóság, a kisebb helyigény és az alacsonyabb beszerzési költség. A kézi porszívó hátránya általában hogy relatíve nagy erőkifejtés szükséges az irányításához és a teljesítményhez képest kis méretű porzsákkal van ellátva.
A porszívógép a padlón fekve vagy álló helyzetben mozog, és a szívófej egy rugalmas csövön keresztül kapcsolódik a szerkezet testéhez. A kézi porszívókkal szemben a padlóporszívók kisebb erőszükséglettel működtethetők. A padlóporszívó elsősorban nagyobb lakásokba ajánlott, ahol nagyobb a teljesítmény- vagy a komfortigény. A nagyobb szűrőkapacitás lehetővé teszi, hogy ritkábban kelljen szűrőt üríteni. A padlóporszívó hátránya a nehezebb mozdíthatóság, a nagyobb helyigény, valamint a magasabb beszerzési ár.
A padlóporszívók egy másik csoportja a vízzel tisztító gépek (takarítógépek), melyek méretesebbek és víz is van bennük. Ezek a szerkezetek ideálisak pl. a garázs, a pince vagy a kert stb. tisztítására. A ventilátorok szívóteljesítménye általában nem magasabb, mint a többi padlóporszívóé.
A kefés porszívó szívófejébe egy elektromotor által hajtott kefés henger van beépítve, mely járulékos hatásként a szennyeződést elválasztja a felülettől. A porszívófej kettő vagy három görgő segítségével mozog és egy csuklós nyélben végződik. A porzsák a nyélre van erősítve. A porzsák lehet szabadon mozgó porzsák vagy egy láda formájú szűrődoboz. A kefés hengert gyakran egy járulékos porolóhenger is kiegészíti.
A kefés porszívók elsősorban nagyobb lakások tisztítására ajánlottak, ahol nagy kiterjedésű padlószőnyeg található, illetve erősen használt és elpiszkolódott a szőnyegpadló. A kefés porszívó a hosszabb szálú szőnyegek tisztítására nem alkalmas.
A kefés porszívók szívóteljesítménye nem nagyobb, mint a padlóporszívóké, de a forgó kefék hatására jobb a tisztítás eredménye. Porfelszívó képessége nem nagyobb, mint a padlóporszívóké, azonban mélyebbről képes kiszívni a port. Külön előnye ennek a szerkezetnek, hogy a szívóhatás a szívófej teljes szélességére kiterjed.
A kefe és a levegőszívás egyidejű használatával a szőnyegek (selyem, bársony) könnyebben megtisztíthatók a megtapadó szennyeződésektől. A legtöbb esetben a kefés porszívó mozgatása kisebb erőkifejtést igényel, mint a padlóporszívóé. A kefés porszívók lényegesen nagyobb zajkibocsátásúak, mint a sima porszívók. A kefélő hatás során elkerülhetetlen a nagyobb hangkibocsátás. A keményebb felületek vagy a bútorok alatti részek tisztításánál a szívófejet tömlővel kapcsolják a készülékhez.