A szőnyeg azon textíliák összefoglaló neve, amelyek rendeltetése a padlózat borítása, a falak, bútorok befedése, takarása, a hő és a hangszigetelés, díszítés.
A kézi csomózású/kötésű szőnyeg közép Ázsiából származik (Türkmenisztán vidékéről), a nomád pásztorok találták fel azért, hogy utánozzák az állatbőröket. A szőnyegeket a török népek (mint például a szeldzsukok) terjesztették el keleten és nyugaton. A középkor derekáig/végéig kizárólag az örmények lakta vidéken, valamint Spanyolországban készítettek kézi csomózású szőnyegeket, később ez a technika elterjedt a világ minden táján.
A kötésmódjuk szerint a szőnyegeknek sokféle alosztálya van. Megkülönböztetünk sima és bolyhos szőnyegeket. Ha egy szőnyeg egyszerű szövetként készül, akkor vékony és kétoldalas, ha pedig kettős szövetként- vagyis az alja egy másik- kender, juta stb-szövet- akkor vastag és egyoldalas szőnyeg. A szőnyeg anyaga lehet természetes( kókusz, sizál) és mesterséges ( poliamid, polipropilén, PAN, PES) Készülhetnek kézzel, vagy manapság inkább gépekkel. Lehetnek szövöttek, csomózottak, hurkoltak és csomózott hurkoltak. Díszítésük nagyon gazdag, napjainkban is megtalálható a bonyolult mintájú, akár kézzel készült perzsa szőnyegektől kezdve az egyszínű, vagy egyszerű geometrikus mintájú szőnyegekig mindenféle az élettereinkben.
A kézi szőnyegek rendkívüli komfortot biztosítanak, hiszen puha, rugalmas felületűek, és így kényelmes járást biztosítanak. Jó a meleg tartó képességük. Takaríthatóságuk a felhasznált nyersanyagtól és a színezéktől függ. A szőnyegeket csak óvatosan szabad porszívózni, és érdemes vegyileg tisztítani meghatározott időnként az igénybevétől függően.
A szőnyegeket csoportosíthatjuk megjelenésük szerint. Megkülönböztetünk futó-, közép-, faltól-falig, vagy padlószőnyegeket.
A padlószőnyeg meleg hatású, összefüggő felületet adó, puha, csendes járást biztosító padlóburkoló fajta. A padlószőnyeggel esztétikailag összhangot tudunk teremteni, ha a lakás összefüggő, egymásba nyíló helyiségeinek szőnyegeit összehangoljuk. Nagy felületen való megjelenése miatt erőteljesen meghatározza a lakás karakterét, alaphangulatát. Ajánlatos tehát mintaválasztásnál figyelembe venni meglévő bútoraink és más lakberendezési tárgyaink stílusát, valamint az egymással harmonizáló színeket. Ne feledjük, kis alapterületen a nagymintás, erőteljes színű padlószőnyeg még inkább "csökkenti" a teret, elnyomja a berendezést.
A padlószőnyegek tisztíthatóságát a felhasznált nyersanyagok és színezékek határozzák meg. A flórfelület anyaga a döntő. Ezt a szőnyegekhez mellékelt tisztítási útmutatón köteles a gyártó feltüntetni. Többnyire kézzel vagy szőnyegtisztító géppel tisztíthatók.
Aszőnyegek elpiszkolódása lassan és fokozatosan következik be, még akkor is, ha a szőnyegeink felületéről rendszeres porszívózással igyekszünk feltakarítani a használat során a szálai közé jutó port és egyéb szennyezőanyagokat. Ha pedig már feltűnik, hogy milyen piszkos, akkor megérett az alapos tisztításra.
Sokan a reklámozott „csoda” tisztítószerek valamelyikétől várják a megújulást. Csodaszerek azonban nincsenek, kissé nagyobb ráfordítással viszont a szőnyegek szinte teljesen újszerű állapotba hozhatók – erre hivatott szakemberek közreműködésével –, és így nemcsak a fárasztó munkától, de a kudarctól is megkímélhetjük magunkat. A szőnyegtisztítás ugyanis egy külön szakma, amelyhez ma már speciális gépek és professzionális tisztítószerek szükségesek. Ezek és az alapos szakértelem viszont garantálják a szőnyegek megújulását.
A padlószőnyegek nagyon hasonlítanak a ruhákra abból a szempontból, hogy tisztítás során kikeményedhetnek, zsugorodhatnak esetleg változhat a színük. Így takarítás előtt mindenképpen meg kell vizsgálni a szövetet, tisztában kell lenni összetételükkel.
A növényi (kókusz) eredetű szőnyegek zsugorodhatanak, nem ajánlatos ezért ezeket nedvesen tisztítani.
Az állati ( gyapjú) eredetű termékek megkeményedhetnek, összemehetnek, elveszthetik színüket.
A szintetikus szálak a legkevésbé érzékenyek bármilyen szerre.
A szőnyeg hátoldalán található hordozószövet is nagymértékben befolyásolja azt, hogy milyen módszerrel tisztítható a szőnyegünk. A juta hátú szőnyeg zsugorodik, ezért csak száraz tisztítása javallott, a hab és nemezhátú pedig sok vizet szív magába, lassan szárad ki ezért megpenészedhet.
Természetesen sokan saját kezűleg fognak a szőnyegtisztításhoz és ehhez számos házi praktikát is be lehet vetni. Adott esetben – megfelelő tisztítószerekkel és gépekkel – ez is lehet sikeres. Kényes esetben azonban biztonságosabb a professzionális tisztítás. A profi tisztítási technológiák különbözőek, ezért nem árt ezek előnyeit és hatékonyságát ismerni.
Minden vegyszeres tisztítás megkezdése előtt alaposan ki kell porszívózni a felületet. Javasolt a hengerkefés készülékek használata, ami fellazítja a szálakat, és összeszedi a szöszöket, hajszálakat.
A száraz poros tisztítás lényege, hogy a felület nem találkozik vízzel így a takarítás után azonnal használható. Hátránya, hogy csak a felületen tisztít a szőnyeg belsejében nem. Száraz poros takarítás során a tisztítószert szórjuk egyenletesen fel a tisztítandó felületre, ezután géppel, lehetőség szerint egytárcsás súrolóval, lágy samponozó kefével dolgozzuk be a szőnyegbe, a takarítás végén pedig hengerkefés porszívóval alaposan porszívózzuk fel.
Száraz poros takarításra ajánlott termékünk
Assist-Professional Gramok szőnyegtisztító granulátum, mely tisztítószerrel átitatott növényi granulátum. Magába szívja a port, feloldja és eltávolítja a foltokat, szennyeződéseket. Egységesíti a szőnyeg megjelenését.
A tisztítás a száraz poros takarításnál hatékonyabb. Száraz habos takarításnál használjunk hengerkefés súrolót lágy samponozó kefével. A munkaoldatot szórófejes flakonnal, vagy a gépen használt tartályból juttathatjuk a felületre. A géppel kemény habot képezünk a felületen, ami feloldja, és a felszínre hozza a mélyebben lévő szennyeződéseket. A felület száradása 3-4 óra, a hőmérséklet emelésével és a megfelelő szellőztetéssel a száradást gyorsíthatjuk. Száradás után a felületet porszívózzuk át hengerkefés porszívóval.
Száraz habos takarításra ajánlott termékeink:
A Sutter Dry Mok, mely egy semleges kémhatású színkímélő szőnyegtisztító, mely speciális összetevőinek segítségével megakadályozza a szennyeződés visszatapadását a szőnyegbe, használata 3-10%-os oldatban javasolt, vagy a
Trend Quality Szőnyegtisztító kézi, 5-10%-os oldata mely semlegesíti a szagokat és kellemes illatot biztosít,
Nedves szőnyegtisztítás során professzionális injekciós-extrakciós szőnyegtisztító gépet használunk, ami nagy nyomással juttatja a tisztítószert a szőnyegbe, és onnan egy vízszívófejjel vissza is szívja. A nedves szőnyegtisztítás a leghatékonyabb tisztítási módja a padlószőnyegeknek. Mivel nagy mennyiségű vizet juttatunk a felületre amely a szőnyeg egészét átnedvesíti, ennél a módszernél a száradási idő akár 1 nap is lehet, ezért - főként nagy forgalmú helyeken - érdemes megfelelően megtervezni a szőnyegtisztítás időpontját. Nedves takarítás után is porszívózzuk ki a szőnyeget.
Nedves szőnyegtisztításra javasolt tisztítószereink
A Sutter Ini-Mok, mely egy nem habzó semleges kémhatású szer, kifejezetten jó zsíroldó hatású, speciális összetevőinek segítségével megakadályozza a szennyeződés visszatapadását a felületre. Használatra készítendő oldata 5%-os.
Trend Quality Szőnyegtisztító gépi, mely kellemes illatú habzásgátolt szer, mely a szennyeződés mértékétől függően 3-6%-os oldatban használható.
Eseti foltok kezelésére a habzó termékeket használjuk, oldatot készítünk, és szivaccsal habot képezve eltávolítjuk a szennyeződést. Szőnyegtisztítás előtt minden alkalommal végezzünk egy kis helyen próbatisztítást.