A szociális szolgáltatások megszervezése az önkormányzatok feladata. A szolgáltatást az 1993.évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szabályozza. A törvény célja a szociális biztonság megteremtése és megtartása. Az intézmény feladata a vonatkozó jogszabályokban, törvényekben előírtaknak megfelelően a településen élő, rászoruló számára szociális szolgáltatás biztosítása.
Az alapszolgáltatások közé soroljuk az étkeztetést, a házi segítségnyújtást, a családsegítést, valamint az utcai munkákat.
A szakosított ellátási formák közé tartoznak az ápolást, gondozást nyújtó intézmények, a rehabilitációs intézmények, átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények, valamint a lakóotthonok. Minden szociális intézményben kiemelkedően fontos a higiénia, a kórokozómentes tiszta környezet.
A szociális intézmények azon személyek elhelyezésére és ellátására szolgáló intézmények, akik önmaguk ellátására nem képesek. Ezen intézmények gondoskodhatnak akár a rászoruló személyek napi háromszori étkeztetéséről, egészségügyi ellátásáról, illetve mentális gondozásáról. Ilyen intézmények az idősek otthona, a fogyatékos személyek otthona, a hajléktalanok otthona, valamint a pszichiátriai betegek otthona.