Az ipari folyamatok olyan rendszeresen végzett tevékenységek, amelynek során kitermelik és feldolgozzák a természeti javakat, és abból piacon eladható termékeket állítanak elő. Az ipart hagyományos három alágazatra bontják, a nehéziparra, könnyűiparra és az élelmiszeriparra.
a gyártott termékek alapján oszlik fel a következő alágazatokra:
Az elmúlt évtizedek gyors technológiai fejlődésének eredményeként olyan iparágak dominálják az ipari termelést, amelyek 40-50 éve még nem is léteztek, vagy tevékenységük marginális volt. Ezek mindegyike besorolható ugyan a hagyományos felosztásba, de jelentőségük már akkora, hogy a statisztika és az iparpolitika is mindinkább önálló ágazatokként tekint rájuk. Ilyen például a mikroelektronika, a számítógépipar, a biotechnológia és a gyógyszeripar.
A magyar gazdaság meghatározó ágazata az ipar, amely a bruttó hazai termék (GDP) túlnyomó részét állítja elő. Az ipari termelés értéke 2016-ban 28 465 milliárd forintot tett ki a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint, míg az értékesítés 31 407 milliárdot. Ez folyó áron több mint kétszerese a 2001-ben mért 12 589 milliárdnak, illetve 13 981 milliárdnak.
A magyar ipar szerkezetén belül a 2000-es években nagy átrendeződés ment végbe, hiszen míg az ipar értékesítés az évezred elején nagyjából fele-fele arányban oszlott meg az belföldi és export értékesítés (7 132, illetve 6 849 milliárd, addig ez az arány 2016-ra már kétharmad-egyharmad lett az export javára (20 300 - 11 107 milliárd forint). E mögött egyértelműen néhány, főleg exportra termelő alágazat kiugró növekedése áll.
A feldolgozóipar összességében 11 ezer milliárdról 26 ezer milliárdra tudta növelni a termelését. Ezen belül a járműgyártás megtöbbszörözte a termelési értékét közel 2000 milliárdról csak nem 8000 milliárdra.
Míg több ágazat termelése folyó áron is csak stagnált vagy messze elmaradt az ipar átlagos növekedésétől, addig több ágazat képes volt a 2000-es években megháromszorozni a termelését. Ilyen például a gyógyszeripar, a vegyianyag-, a gumi- és műanyaggyártás, valamint a gépgyártás.
A magyar ipar átalakulása és a robbanásszerű technológiai fejlődés maga után vonta azt, hogy a termelés körülményei is jelentősen átalakultak. A nehézipar visszaszorulása és az precíziós gyártás előtérbe kerülése nyomán ma már az iparra nem tekinthetünk koszos üzemként, hiszen szinte az ipari termelés minden területén kulcskérdés a tisztaság, az állandó takarítás, amely hozzátartozik a gyártástechnológiai előírásokhoz. A korábban csak a gyógyszeriparra jellemző laboratóriumi körülmények egyre több ágazatban válnak előírássá.
A korszerű élelmiszeripari üzemek egyre jobban hasonlítanak már egy élelmiszer laboratóriumra. A minden gyártóra érvényes élelmiszerbiztonság előírások olyan személyi és tárgyi higiéniát határoznak meg, amelyet csak folyamatos és magas szintű takarítással és tisztítással lehet elérni.
A modern technológia azonban már szinte minden ipari ágazatban megköveteli ezt a tisztaságot, egy korszerű járműgyárban vagy elektronikai összeszerelő üzemben is szinte patikatisztaságot, kesztyűben, tiszta ruhában dolgozó munkásokat találunk. A por, piszok és szennyeződés ugyanis kihatna a gyártott termékek minőségére, ezt pedig nem engedhetik meg maguknak a gyárak. Sok esetben olyan termelés folyik, amely már teljesen pormentes környezetet igényel.
Bár ezekre az ágazatokra nem vonatkoznak a gyógyszer- vagy élelmiszeriparhoz hasonlóan szigorú törvényi higiéniai előírások, a technológia fejlődés, a gyártmányokhoz megkívánt precizitás már e nélkül is megköveteli a tisztaságot.
Ma már az ipar minden ágazatában olyan törvényi és gyártástechnológiai előírásoknak kell megfelelni, amelyek mindinkább globális szinten határozzák meg a termelés paramétereit. Ezeknek a betartása ma már a piacon való jelenlét feltétele, a nemzetközi gyártási és kereskedelmi rendszerben is csak az ezeknek való megfeleléssel lehet részt venni. Ilyen például az élelmiszeriparban a HACCP vagy az IFS, a gyógyszeriparban a GMP. A nemzetközi ágazati kooperációk, a beszállítói láncok szükségessé tették, hogy minden területen kialakuljanak azok „jó gyártási gyakorlatok”, amelyek alkalmazását megkövetelik a cégektől. Ma már szinte minden ipari üzemtől elvárt valamilyen minőségbiztosítási rendszer bevezetése és fenntartása. Az ISO 9000-es szabványoknak való megfelelés mellet pedig mindinkább a környezetközpontú irányítási rendszer (KIR) ISO 14001-es szabványa szerinti működés is alapfeltétel a nagy környezetterhelésű ágazatokban.
Mivel az ipar a felhasznált anyagok és berendezések miatt jellemzően veszélyes üzemnek számít, a termelés során számos munkavédelmi előírásnak kell eleget tenni, amelyeket nemcsak belső, ágazati szabályok, hanem jellemzően törvényi kötelezettségek is. Vonatkozik ez a munkaruhától kezdve a munkahelyi környezeten át a munkafolyamat egészére.
A tökéletes gyártáshoz az ipari üzemekben is folyamatos takarításra, tisztításra és személyi higiéniára van szükség. Az ipari termelés sokrétűségéből fakadóan az előforduló szennyeződések, illetve a megtisztítandó felületek is sokfajták lehetnek.
A padlózat gyakran olyan speciális bevonatú, amelynek a tisztításához is speciális anyagokra van szükség, és a nagyméretű gyártócsarnokok lehetővé teszik a padlózatnak vagy annak jelentős részének gépi takarítását is.
Az ipari létesítmények részét képezik azok a szociális blokkok, amelyek a dolgozók mosdóit, zuhanyzóit, WC-it, öltözőit, konyháit, pihenőhelyiségeit foglalják magukban. Ezekben a rendszeres takarításukon túl biztosítani kell a személyes higiéniához szükséges eszközöket és szereket, amelyek az ipari termelés jellegétől függően eltérők lehetnek.
Az Assist-Trend minden takarítási és tisztítási folyamathoz a leghatékonyabb tisztítószert és eszközöket kínálja. Ezek használatával egyaránt eleget lehet tenni a gyártástechnológiai követelményeknek. A személyes higiéniához, az üzemi területek, helyiségek, berendezések takarításához, tisztításához szükséges anyagok és eszközök az Assist-Trend Tudásbázisában megtalálhatók a kategóriarendszer vagy a kereső használatával.
Az Assist-Trend szakértői munkatársai segítenek a szükséges takarítási, higiéniai terv elkészítésében, a felületeknek, gyártási tevékenységnek, berendezéseknek megfelelő higiéniai és takarító eszközök és anyagok kiválasztásában. Tanácsadó kollégánk időpont egyeztetés után személyesen felkeresi Önöket, hogy az igényeknek, feladatoknak leginkább megfelelő takarítási megoldásokat alakítsák ki a leghatékonyabb eszközök és vegyszerek felhasználásával, és segít a személyzet betanításában is.