A különböző felületek az intenzív használat során kophatnak elhasználódhatnak, felületük mattul, lerakódások szennyeződések keletkezhetnek rajta. Azért, hogy különböző járófelületeink sokáig megőrizzék eredeti fényüket és ne kopjanak, épek maradjanak lehetőségünk van azokat erre a feladatra kifejlesztett bevonatokkal ellátni, melyek a járófelületen egy védőréteget alakítanak ki, mely a felület helyett kopik. A különböző bevonatok különböző mértékben kopnak az idő során. Ha a felület már nem szép lehetőség van a bevonat eltávolítására alaptisztítással és új bevonat készítésére, így megóvva hosszú távon a padlófelületeink szépségét.
A felületek bevonatolása előtt fel kell mérni a felületek anyagát és állapotát.
Magyarországon a jellemző járófelületek :
Ezekből jellemzően a greslap, a márvány- mészkő, terrakotta lap, gránit a fa és parafa parketta bevonatolását nem javasoljuk. A greslapot, matt mészkövet, téglát, terrakottát, térburkolatokat jellemzően csak impregnálni javasoljuk Sutter Cotto IF termékünkkel.
A bevonat felhelyezését mindig meg kell előznie az alaptakarításnak. Erre azért van szükség, mert egy használatban lévő felületen mindig van szennyeződés, melyet ha eltávolítunk egyrészt a felület megújul, másrészt a bevonó szer jól rá tud tapadni az így keletkező teljesen tiszta felületre.
A márvány és mészkő eredetű burkolatok sav és lúgérzékenyek ezért alaptisztításukat csak semleges kémhatású vagy magas tenzid-tartalmú szerekkel javasolt végezni. A matt felületeket lehet enyhe savas ( 5-6 pH) és enyhe lúgos ( 8-9 pH) szerekkel tisztítani.
Az alaptakarítás előtt mindig végezzünk egy kis területen próbatakarítást. Előfordulhat, hogy több megoldást is ki a felületen próbálnunk a megfelelő eredmény eléréséhez. Műgyanta felületek is nagyon változatosak, itt is futhatunk bele olyan problémás felületbe melynek alaptisztítása még a szakértő számára is fejtörést okozhat. Javasoljuk, hogy amennyiben alaptakarítást szeretne, mindenképpen kérjen szakértői segítséget.
Alaptakarítani lehet a greslapot, fa parafa felületeket, gránitot is.
Az alaptakarítást mindig egytárcsás súrolóval végezzük. Figyeljünk rá, hogy az egytárcsás súrolókat mindig kefével adják el, ezért vásároljunk hozzá Pad-tartót és Padeket is. Alaptisztításra zöld vagy sötétebb Pad szükséges a felülettől függően.
Erős alaptisztításnál érdemes 15%-os oldatot alkalmazni és ezzel megdolgozni a felületet. Az alaptisztítást mindig savas tisztítószerrel kell kezdeni. Használjuk a Sutter Decalc vízkőoldó 15%-os oldatát egytárcsás súrolóval. A munkához használjunk vízszívót, a felületről a piszkos oldatot ezzel szívjuk fel.
A következő lépésben következhet a lúgos alaptisztítás, szintén egytárcsás súrolóval, és vízszívóval. Ahhoz, hogy a felület tiszta és vegyszermentes legyen, szükséges a felület öblítése. A felületet tiszta vízzel pamut lapos moppal legalább kétszer mossuk át, a felületre kerülő vizet minden esetben vízszívóval távolítsuk el. A tisztítás után hagyjuk a felületet megszáradni és már csak lábzsákkal közlekedjünk rajta, így óvhatjuk meg az elpiszkolódásról.
Ha a felület szép tiszta és száraz, elkezdhetjük a bevonat felhordását.
Bevonatoló szerek a felület minőségétől és az elérni kívánt bevonat erősségétől és fényétől függően az alábbiak lehetnek:
A bevonatot mikroszálas moppal visszük fel a felületre. A szert töményen alkalmazzuk, egyenletesen elterítjük a felületen. Az első réteg felhordása után meg kell várnunk míg a felület megszárad. A száradási idő szellőztetéstől és hőmérséklettől függően körülbelül 1 óra. Az első réteg száradása után visszük fel a második réteget.
Egyes felületek bevonatolása ettől eltérhet.
Beton felületnél pl. megkülönböztetünk simított és kvarcbetont. A simított beton felszíne nagyon porózus, ezért a póruskitöltésre a Sutter Beton padozatlezáró bevonatot alkalmazzuk első rétegben 50%-os hígításban, mely hígításban a Sutter Beton póruskitöltőként működik. A felület száradásával elérjük, hogy az addig pórusos felület homogénné válik, a pórusokat a Sutter Beton padozatlezáró kitölti. A száradást követően felvihetünk rá egy réteg Sutter Beton padozatlezárót hígítatlanul, amely már maga a bevonat.
Beton felületekkel elsősorban raktárakban találkozhatunk. Ezekben a helyiségekben nem kívánalom olyan magas minőségű bevonat készítése melyet a Sutter Meteor termékcsalád képezni tud, így a raktári beton felületeken az előző két lépés után elmarad a bevonat készítése Sutter Meteor termékekkel.
A linóleum padló felülete is porózus. Linóleumra javasolt bevonatot a Sutter Meteor termékcsaládban találhatunk attól függően, hogy milyen fényű felületet szeretnénk elérni.
A gres lap szerkezete nagyon kényes, mert a többi felülettől eltérően a pórusok a kőben lefelé szélesednek ki, kitisztítani őket elég nehéz. A greslap esetén javasoljuk az alapos alaptisztítást - ha lehet, ez esetben ne használjunk erős savas előtakarítást – és alaptisztítás után csak póruskitöltést Sutter Cotto IF impregnálószerrel, mely képes a szűk pórusokba behatolni és azokat lezárni a szennyeződés elől, így könnyítve meg a napi takarítás során a munkánkat.
Minden esetben 2 rétegben bevonatoljunk és mindkét bevonat közt szárítsuk meg a felületet. Bevonatok száradása ideje általában 12 óra. Száradás után a szép és tömör felület eléréséhez szükséges a felületet felpolírozni nagy sebességű polírozó géppel.
Bevonattal ellátott felületeinket Időszakosan is fényesíthetjük Sutter Rapid UHS termékkel, amit szórófejes flakonból szórva viszünk fel a felületre, és dolgozzuk el.
A Sutter Singular termékünk napi szintű bevonatoló és ápoló szer. Ezt hasonlóan az előzőekhez alaptakarítás után tudjuk felvinni a felületre. Előnye, hogy napi takarításban 4%-os oldatban használva ápolja és megújítja a felületet.
A bevonatolt felületek kényesek az erős savas és lúgos szerekre, hogy a bevonatunk sokáig megőrizze szépségét érdemes a bevonatolt felületet napi általános tiszítószerekkel tisztítani, melyek kémhatása közelít a semlegeshez.