A műanyagok mesterséges úton előállított, vagy átalakított óriásmolekulájú anyagok, szerves polimerek. Jelen vannak életünk szinte minden fontos területén a háztartásokban, a járművekben, az egészségügyben, az elektronikában, az űrkutatásban.
A feldolgozási technológiájuk alapján a műanyagokat alapvetően három fő csoportra lehet osztani:
Napjainkban a műanyagok előállítása és felhasználása rendkívüli ütemben növekszik. A műanyagok ma az életünk nélkülözhetetlen anyagaivá váltak, az emberiség egyik legfontosabb szerkezeti anyagai, melyek a háztartásoktól, az iparon keresztül az élet minden területén megtalálhatóak
Hétköznapi használatban a következő felhasználási módjai ismertek:
Egyéb felhasználások:
Előnyeik mellett hatalmas nagy hátrányuk, hogy a természetben nem, vagy nagyon nehezen bomlanak le. Sajnos újrafelhasználásukra még nem született megfelelő megoldás. A tudomány törekszik a környezetterhelés csökkentésére és a természetben lebomló műanyagok kifejlesztésére.
A műanyagok tisztításánál a legfontosabb, hogy kerüljük a kemény eszközöket, mert azok megkarcolhatják a felületet. A karcolt felület könnyebben lesz újra szennyezett, a karcolásokból nehezebb eltávolítani a szennyeződést.
A műanyag felületeket elég egyszerű tisztítani. Mivel a legtöbb műanyag sav- és lúgálló így a szennyeződés dönti el, hogy mivel is takarítsuk a felületet. Amennyiben a szennyeződés még nem nagyon régi, először mindig kevésbé erős szerekkel- napi általános tisztítóval vagy enyhén savas napi takarításra javasolt vízkőoldóval próbáljuk meg a tisztítást. Zsíros olajos felületeket lúgos tisztítószerrel, a vízköves felületeket savas bázisúval tudjuk takarítani. Minden esetben oldott állapotban használjuk a vegyszereket.