A feldolgozóiparba tartozó élelmiszeripar az emberi vagy állati felhasználású élelmiszerek, italok, dohánytermékek, valamint élelmiszernek közvetlenül nem minősülő köztes termék üzemi előállításával foglalkozik. A gyógyszeripar mellett ez az egyetlen ipari ágazat, amely emberi szervezetbe kerülő termékek előállításával foglalkozik, így termelésére az iparon belül a legszigorúbb egészségügyi, gyártástechnológiai előírások vonatkoznak.
Az élelmiszeriparon belül tucatnyi alágazatot különböztetünk meg egymástól a termelt árucsoportok alapján.
Ezek a következők:
Az élelmiszeripar a harmadik legnagyobb ipari ágazat Magyarországon, termelési értéke 2016-ben 2870 milliárd forintot tett ki. A szerkezetében az európaihoz hasonló, évszázados hagyományú magyar élelmiszeripar az európai élelmiszeripar termelési értékének 1 százaléka körüli részesedéssel az Európai Unió tagállamai között a 16. helyen áll az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) összegzése szerint.
Az élelmiszeriparban 6565 működő vállalkozást tartanak számon. 86 százalékuk kevesebb mint 10 főt alkalmaz, és csak 2700 cég alkalmaz 4 főnél több dolgozót. Az élelmiszeripar 92 ezer embert foglalkoztat, amellyel az ország második legnagyobb ipari foglalkoztató ágazata. A vállalkozásainak mintegy 96 százaléka mikro-, kis- és közepes méretű vállalkozás. A termelési érték több, mint 70 százalékát ugyanakkor a nagyvállalatok állítják elő.
A meghatározó gyártókat tömörítő ÉFOSZ értékelése szerint a korszerű technológiával rendelkező, jelentős részben külföldi tulajdonú nagyvállalatok kapcsolataik révén az Európai Unió élelmiszeriparának szerves részét képezik, ugyanakkor a hazai kis- és középvállalkozások egy része a tőkehiány és alacsony élőmunka hatékonyságuk miatt versenyképességük biztosítása és javítása érdekében sok esetben segítségre szorul. Az elmúlt években az uniós támogatások, illetve a kormány saját támogatási programja révén olyan fejlesztések valósultak és valósulnak meg jelenleg is, amelyek egyre több cégénél megteremtik a korszerű, versenyképes termelés feltételeit.
Az élelmiszeripar belföldi értékesítése 1713 milliárd forintra nőtt 2016-ban az egy évvel korábbi 1681 milliárd forintról. A magyar áruk aránya az élelmiszerüzletekben mintegy 70 százalékra tehető. A Magyarországon előállított élelmiszereket 70 százalékban belföldön, 30 százalékban külföldön értékesítik. Magyarország nettó élelmiszeripari exportőr, ugyanakkor az élelmiszeripari import nagysága növekszik, az exporton belül pedig a feldolgozott élelmiszerek aránya folyamatosan csökken. Az agrár-exportból a feldolgozott élelmiszer-export mintegy 67 százalékot képvisel. A behozatal a régi tagállamokból növekedett leginkább, a kivitelünk pedig az Európai Unió 11 új tagállamába és a harmadik országokba bővült legjobban.
Az élelmiszeripari termelésben az élelmiszerbiztonság a legfontosabb szempont. A minőségbiztosítási rendszerek alkalmazása, a szigorú biztonsági, nyomonkövethetőségi előírások révén ma már a legális gyártók termékeinek élelmiszerbiztonsági kockázata elenyésző.
Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a gyártók szigorú higiéniai előírások alapján működjenek. Ezt alapozzák meg az egyes élelmiszeripari alágazatok számár a az Európai Parlament és Tanács 852/2004/EK rendelete alapján kihirdetett „Jó Higiéniai Gyakorlat Útmutató”-k. Az útmutatók célja, hogy a 2006. január 1-jétől érvénybe lépett higiéniai rendelet-csomaghoz igazodva, az ipari gyakorlatra támaszkodva, segítséget nyújtson a különböző szakágazatokban tevékenykedő élelmiszeripari vállalkozások számára a biztonságos termékek előállításához szükséges követelmények teljesítéséhez.
Az egyes alágazatok útmutatói itt találhatóak:
http://elelmiszerlanc.kormany.hu/jo-higieniai-gyakorlat-utmutatok
Az útmutatók meghatározzák a higiéniai, élelmiszerbiztonsági követelmények olyan helyiségekben, ahol élelmiszer készítését, kezelését vagy feldolgozását végzik, valamint az ott dolgozók személyi higiéniájára is előírásokat tartalmaznak. Az útmutatók azt is előírják, hogy az élelmiszeripari vállalkozásoknak a HACCP alapelvein alapuló eljárásokat kell bevezetniük, alkalmazniuk és fenntartaniuk.
Az útmutatók és a HACCP szabályok betartásához folyamatos takarításra, tisztításra és személyi higiéniára van szükség. Az élelmiszeripari üzemek a gyártott termék jellegétől függően szigorú beléptetési, és ehhez kapcsolódó higiéniai előírásokat határoznak meg. Ezek védőöltözetet és alapos kézfertőtlenítést, illetve lábbelitisztítást írhatnak elő. A gyártástechnológiai előírásoktól függően a gyártóhelyiségekben és berendezésekben akár naponta teljeskörű takarítást és tisztítást kell végrehajtani a gyártásmaradványok és a lehetséges kórokozók eltávolítása érdekében. Ezekhez a gyártás jellegétől függően speciális szerekre, eszközökre van szükség, és maga a takarítási folyamat is sokkal hosszabb időt vesz igénybe, mint egy szokásos ipari létesítményben.
Az élelmiszeripari létesítmények részét képezik azok a szociális blokkok, amelyek a dolgozók mosdóit, zuhanyzóit, WC-it, öltözőit, konyháit, pihenőhelyiségeit foglalják magukban. Ezekben a rendszeres takarításukon túl biztosítani kell a személyes higiéniához szükséges eszközöket és szereket.
Az Assist-Trend minden takarítási és tisztítási folyamathoz a leghatékonyabb tisztítószert és eszközöket kínálja. Ezek használatával egyaránt eleget lehet tenni az útmutatókban foglalat előírásoknak, és az alkalmazott higiéniai rendszerek (HACCP) elvárásainak, valamint az egyéb jogszabályi követelményeknek. A személyes higiéniához, az üzemi helyiségek, berendezések takarításához, tisztításához szükséges anyagok és eszközök az Assist-Trend Tudásbázisában megtalálhatók a kategóriarendszer vagy a kereső használatával.
Az Assist-Trend szakértői munkatársai segítenek a szükséges higiéniai terv elkészítésében, a felületeknek, gyártási tevékenységnek, berendezéseknek megfelelő higiéniai eszközök és anyagok kiválasztásában. Tanácsadó kollégánk időpontegyeztetés után személyesen felkeresi Önöket, hogy az igényeknek, feladatoknak leginkább megfelelő takarítási megoldásokat alakítsák ki a leghatékonyabb eszközök és vegyszerek felhasználásával, és segít a személyzet betanításában is.