A mezőgazdaság a gazdaság azon ágazata, amelynek alapvető célja az élelmiszertermelés. Ennek során közvetlen fogyasztásra alkalmas élelmiszereket állít elő (például zöldség, gyümölcs), vagy a feldolgozott élelmiszereket alapanyagát termeli meg (gabonafélék, húsok). Ezen felül a nem élelmiszer célú termékeket is előállít vagy közvetve, az élelmiszer-alapanyagok melléktermékeként (például bőr), vagy közvetlenül ilyen céllal termelt növényekkel (len, kender). Gyakori egy-egy növény vagy állat többcélú termesztése, illetve tenyésztése (juh-gyapjú, kukorica-bioetanol).
A mezőgazdaság két fő ága a növénytermesztés és az állattenyésztés. E két ágazat a XIX.-XX. századig nem különült el egymástól, az állattenyésztéshez szükséges takarmányt a növénytermesztés révén ugyanazon gazdasági keretek között állították elő. Az állattenyésztés XX. század második felétől megindult iparosodása nyomán azonban a takarmánytermelés és az állattenyésztés mindinkább kettévált, és egyre gyakrabban egymástól különálló gazdasági szervezetek végzik.
Magyarország tradicionálisan agrárország, de a modern gazdaságokhoz hasonlóan a mezőgazdaság súlya a gazdaságon belül fokozatosan csökkent. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a magyar mezőgazdaság termelési értéke ne növekedne. 2016-ban az állattenyésztés 19, a növénytermesztés 91 százalékkal többet termelt, mint 1960-ban. Ez a bővülés a termőterület csökkenése mellett ment végbe, hiszen míg 1960-ban 7,1 millió, addig 2016-ban 5,3 millió hektáron folyt mezőgazdasági termelés.
2016-ban Magyarországon csaknem 9 ezer gazdasági szervezet, valamint mintegy 416 ezer egyéni gazdaság folytatott mezőgazdasági tevékenységet. Míg a szervezetek száma 11 százalékkal nőtt 2013-hoz képest, addig az egyéni gazdaságok körében 12 százalékos volt a csökkenés. 2000 óta az egyéni gazdaságok száma kevesebb mint a felére esett vissza, míg a gazdasági szervezetek száma ingadozásokkal ugyan, de viszonylag stabilnak mondható.
Az agráriumban a gazdasági szervezetek 94 ezer fő állandó, valamint 55 ezer fő időszaki alkalmazottat jelentettek 2016-ban. Az egyéni gazdaságokban a tevékenységet elsősorban nem fizetett családtagok végzik, emellett viszont a családi gazdaságok 19 ezer állandó és 71 ezer időszaki alkalmazottat foglalkoztattak a 2016-ban, miközben 701 ezer családtag végzett nem fizetett mezőgazdasági tevékenységet (2010-ben számuk még meghaladta az egymillió főt).
A mezőgazdaság két ága közül az állattenyésztéssel külön szócikkben itt foglalkozunk.
A hazai földművelés legjelentősebb részét a szántóföldi növénytermesztés teszi ki. Ezen belül is kiemelkedő a gabonatermesztés, amely 2016-ban 16,6 millió tonnát tett ki, ezen belül a két fő növény tradicionálisan a búza és a kukorica. A szántóföldi növénytermesztésből kiemelkedik még a napraforgó és a cukorrépa (bár az utóbbi jelentősége az uniós csatlakozás után visszaesett), valamint a repce, amelynek az elmúlt évtizedben jelentősen nőtt a termőterülete.
A hazai agrárium kiemelkedő területe még a zöldség-gyümölcs ágazat, amely 2016-ban 1,6 millió tonna zöldséget és 755 ezer tonna gyümölcsöt termelt (utóbbi jobb években meghaladja az egymillió tonnát).
Fontos növénytermesztési terület még a szőlő- és borágazat, amely 2016-ban 476 ezer tonna szőlőből több mint 3 millió hektoliter bort állított elő.
A növénytermesztés, mint az élelmiszertermelés meghatározó ágazata, döntő szerepet játszik az élelmiszerbiztonságban. Az élelmiszerlánc első szemeként felelősek azért, hogy a fogyasztók, illetve a feldolgozók egészséges és biztonságos terményhez jussanak. Az élelmiszerlánc többi pontjához hasonlóan ezért itt is fontos a higiéniai előírások betartása. A növénytermesztésben dolgozók egészségének védelme érdekében is fontos a megfelelő higiénia, hiszen a növénytermesztésben általános a műtrágyák és növényvédőszerek használata, amelyek nem megfelelő alkalmazása nemcsak a termesztett növények, hanem a szerekkel dolgozók számára is károsak lehetnek. Ezért fontos minden esetben a technológiai utasítások betartása, megfelelő védőöltözet alkalmazása, illetve a megfelelő takarítási és tisztálkodási eszközök és szerek biztosítása és alkalmazása.
A kórokozók, fertőzések és veszélyes anyagok átterjedése ellen nemcsak a személyes higiéniával kell tenni, hanem a gépi berendezések, létesítmények (tárolók, raktárak, hűtőházak, borospincék) folyamatos takarításával is. A mezőgazdasági technológia fejlődésével ezek a létesítmények is egyre nagyobbakká, korszerűbekké váltak, így a takarításukban is alkalmazhatók azok az eszközök és szerek, amelyek az iparban és az élelmiszeriparban is elterjedtek.
Az Assist-Trend minden takarítási és tisztítási folyamathoz a leghatékonyabb tisztítószert és eszközöket kínálja. A személyes higiéniához, az üzemi területek, helyiségek, berendezések takarításához, tisztításához szükséges anyagok és eszközök az Assist-Trend Tudásbázisában megtalálhatók a kategóriarendszer vagy a kereső használatával.
Az Assist-Trend szakértői munkatársai segítenek a szükséges takarítási, higiéniai terv elkészítésében, a megfelelő higiéniai és takarító eszközök és anyagok kiválasztásában. Tanácsadó kollégánk időpont egyeztetés után személyesen felkeresi Önöket, hogy az igényeknek, feladatoknak leginkább megfelelő megoldásokat alakítsák ki a leghatékonyabb eszközök és vegyszerek felhasználásával, és segít a személyzet betanításában is.