Az állattenyésztés a mezőgazdaság két fő területének egyike, felöleli az állatok tenyész- és haszonértékét növelő minden tevékenységet. Jellemző célja az emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerek alapanyagául szolgáló vagy azt adó haszonállatok szaporítása és felnevelése.
Az állattenyésztés az emberiség egyik legősibb tevékenysége, amely a XX. században látványosan átalakult. Ennek egyik oka a motorizáció, amely a Föld legtöbb országában szükségtelenné tette az állatok tenyésztését munkavégzés és szállítás céljából. A másik az élelmiszeripar fejlődése, amely nyomán az élelmiszerek manufakturális, kisüzemi előállítását felváltotta a nagyipari termelés, ez pedig maga után vonta az alapanyagot előállító állattenyésztés egyre inkább iparszerűbbé válását is.
Az állattenyésztés változása miatt a növénytermesztéssel való évezredes együttélése átalakult, önálló tevékenységgé vált, ami ugyanakkor nem jelenti azt, hogy ne végeznék ezt sok helyen ma is integrációban az állattenyésztés takarmányalapját megtermelő növénytermesztéssel. Az állattenyésztés célja ma főként a hús-, tej-, és tojástermelés, valamint a textil- és bőripar alapanyagának előállítása, továbbá nem élelmiszercélú alapanyagok biztosítása.
Az állattenyésztés az alábbi alágazatokra oszlik fel a világ legnagyobb részén a tartott állatok alapján:
Magyarország állattenyésztésében a sertés-, szarvasmarha-, juh- és baromfitartás tekinthető jelentősnek.
A halászatot külön ágazatként kezelik, méhészettel pedig kistermelők foglalkoznak, és ez a tevékenység jellegében teljesen eltér a haszonállattenyésztéstől.
A magyar állattenyésztés a 90-es évek eleje óta jelentősen visszaesett, és csak az elmúlt néhány évben tapasztalható enyhe emelkedés. Az 1960-as szinthez képest 1990-ben 205 százalék volt az állattenyésztés nagysága, 2013-ban azonban már csak 107 százalék, ez emelkedett 2016-ra 119-re. Összeségében 2016-ban a hazai vágóállat-termelés 4,5 százalékkal emelkedett, közel 1,6 millió tonna volt a teljes mennyiség.
Ebben az évtizedben csak a szarvasmarha-állomány esetében beszélhetünk folyamatos gyarapodásról, itt az állomány 2011 óta gyarapszik, 2016-ban a teljes állomány 838 ezer volt, amiből 379 ezer darab tehén volt.
A sertésállomány jelentősen visszaesett a gazdasági válság következtében, és ezt a folyamatot máig nem sikerült trendszerűen megfordítani, az állomány 2016 végén 2,9 milliót tett ki. A túl kevés sertés miatt a hazai húsipari cégek kénytelenek részben külföldi alapanyagból dolgozni.
A baromfiállomány az elmúlt évtizedben 40 millió körül mozgott, ingadozásában a baromfivészek játszanak szerepet. 2017-ben júliusában például az egy évvel korábbinál 4,5 millióval kisebb volt az állomány madárinfluenza miatt.
A hazai állattenyésztésben meghatározó állatfajok esetében a 90-es évek óta visszaszorult a háztáji tartás, és a tevékenység túlnyomó részt nagyüzemi keretek között zajlik. Jellemző az egyre nagyobb és korszerűbb telepek létrejötte, ami a hatékonyság, az állatjóléti előírások mellett a szigorú járványügyi szabályok magyaráznak. A sertés, szarvasmarha és baromfi esetében is egyre iparszerűbb a tartás.
Az állatjárványok és egyéb fertőzések behurcolásának elkerülése érdekében az állattartó telepekre is szigorú higiéniai előírások vonatkoznak. Az iparszerű tartás, a modern, nagy alapterületű létesítmények a jogszabályi előírásoktól függetlenül is maguk után vonták a folyamatszabályozás, a minőségi, környezetvédelmi rendszerek bevezetésének terjedését ebben az ágazatban is. Ennek következtében a takarítás, személyi higiénia, járványvédelem beépült egyre szervesebben épül be a mindennapi folyamatokba.
A telepeken dolgozó személyzet, az oda belépő látogatók, valamint járművek esetében is be kell tartani a higiéniai előírásokat, ennek érdekében lehetővé kell tenni a folyamatos fertőtlenítést, biztosítani az ehhez szükséges helyiségeket, eszközöket és tisztítószereket, illetve a megfelelő védőruhák használatát. A fertőzések, kórokozók telepekre történő bevitele érdekében megfelelő beléptető, fertőtlenítő kapukat, eszközöket kell működtetni, amelyek lehetővé teszik az érintett testfelület, ruházat (cipők, csizma), illetve járművek megfelelő tisztítását, fertőtlenítését. Ennek lehetőségét egy-egy telepen belül az egyes létesítmények között is biztosítani kell a szükséges tisztító- és fertőtlenítő szerekkel együtt.
Az állattenyésztést és az állattartás higiéniai szabályait az alábbi jogszabályok határozzák meg:
1993. évi CXIV. törvény az állattenyésztésről:
https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99300114.TV
1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről:
https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99800028.TV
41/1997. (V. 28.) FM rendelet az Állat-egészségügyi Szabályzat kiadásáról:
https://net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc2.cgi?docid=99700041.FM
Utóbbi előírja, hogy nagy létszámú állattartó telepeken az állattartónak járványvédelmi-intézkedési tervet kell készítenie, ami tartalmazza a telepen folyamatosan készenlétben álló fertőtlenítőszerek, berendezések felsorolását és mennyiségét is. A berendezések folyamatos üzemelését a hatósági állatorvos rendszeresen ellenőrzi.
A rendelet szerint a fertőző állatbetegségek megelőzése és az állatok csíraszegény környezetének kialakítása céljából fertőtleníteni kell. A preventív fertőtlenítés lehet folyamatos (a termelési folyamat teljes tartama alatt), időszakonként (a termelési folyamat végén, új állomány betelepítése előtt). A fertőző állatbetegség leküzdése céljából fertőtleníteni szükséges a betegség időtartama alatt (folyamatos, ismételt, előzetes fertőtlenítés), a zárlat feloldása előtt vagy más betegségleküzdő intézkedés befejezésekor (végfertőtlenítés). A betegségek megelőzése és leküzdése során a fertőtlenítés módja lehet egyszerű fertőtlenítés (célja csíraszám-csökkentés), vagy szigorított fertőtlenítés (célja meghatározott kórokozók elpusztítása).
Az állategészségügyi szabályok maradéktalan betartásához folyamatos takarításra, tisztításra és személyi higiéniára van szükség. Az Assist-Trend minden takarítási és tisztítási folyamathoz a leghatékonyabb tisztítószert és eszközöket kínálja. A személyes higiéniához, az üzemi területek, helyiségek, berendezések takarításához, tisztításához szükséges anyagok és eszközök az Assist-Trend Tudásbázisában megtalálhatók a kategóriarendszer vagy a kereső használatával.
Az Assist-Trend szakértői munkatársai segítenek a szükséges takarítási, higiéniai terv elkészítésében, a megfelelő higiéniai és takarító eszközök és anyagok kiválasztásában. Tanácsadó kollégánk időpont egyeztetés után személyesen felkeresi Önöket, hogy az igényeknek, feladatoknak leginkább megfelelő megoldásokat alakítsák ki a leghatékonyabb eszközök és vegyszerek felhasználásával, és segít a személyzet betanításában is.