Az ablaktisztítást régen ecetes vízzel végezték, mert a külső, pl. eső, szél által felrakódott szennyeződéseket az ecet savas kémhatásának köszönhetően könnyen eltávolította csillogó felületet hagyva végeredményül.
Épületeinken a manapság divatos nagy üvegfelületek tisztítására léteznek már ennél sokkal korszerűbb és hatékonyabb eszközök vegyszerek és technológiák. Ablaktisztítás során a felhasznált technológia és vegyszerek alapján megkülönböztetünk
nyirkos
nedves
kézi
gépi
A nyirkos ablaktisztítás lényege, hogy az enyhén szennyezett ablak és üvegfelületeket minimális vegyszer felhasználásával tisztíthassuk. A nyirkos technológia alkalmazása során alkohol bázisú vegyszert juttatnak szórófejes flakonból a tisztítandó ablakfelületre és törlőpapírral vagy törlőkendővel szárazra törlik. Ezzel a technológiával alapvetően a kisebb üvegfelületek (pl. tükrök, szobai ablakok) strukturált ablakfelületek (pl. kazettás ablakok, műemlék-jellegű épületek ablakfelületei), enyhén szennyezett felületek tisztíthatóak hatékonyan.
Vileda PVA micro mikroszálas törlőkendő, kék
Azokat az ablakfelületeket, amelyek erősebben szennyezettek, nagy, összefüggő felületek célszerű nedves ablaktisztítás technológiával takarítani. Ennek során a tisztító munkaoldatot ablakmosó vödörben tároljuk, ahonnan ablakvizező használatával juttatjuk ki a felületre, majd gumiélű ablaklehúzóval szárazra húzzuk az ablakot.
A nagyobb felületeket ablakmosó vödörbe bekevert vegyszerrel tisztítják. Az ablakmosó vödör mindig hosszúkás, téglalap alakú, amibe jól belefér az ablakvizező mop, ami egy T alakú vázra van helyezve. Ezzel felvisszük a vegyszert az ablakra, majd ezután egy vízlehúzóval lehúzzuk. Ha a vízlehúzó gumija sérül, akkor csíkot hagy a felületen. Méretre vágva léteznek pótgumik.
Csak olyan törlőpapír használható hatékonyan ablak- és üvegtisztításhoz, amely nedvesen is szilárd marad, nem szakad könnyen, nem szöszöl (nem válik le a papírból a felület dörzsölése vagy a nedvesség hatására rostanyag), kiváló nedvszívó képességű
Ezekkel a tulajdonságokkal általában csak a magasabb minőségű és árú papír termékek rendelkeznek, melyek jellemzően a nagy tekercses ipari törlőpapírok, - többrétegű 100% cellulóz, vagy TAD alapanyagú - érdemes tehát megfontolni ezek használatát.
Mindig tiszta papírral lehet az adott munkaterületet tisztítani, hiszen minden munkafolyamathoz újabb és újabb papír téphető le a tekercsről.
Olyan felhasználási területeken lehet előnyös és szükséges a használatuk, ahol nincs lehetőség a törlőkendők mosására, viszonylag kis mennyiségű ablak- és üvegfelületet kell tisztítani, nem lehet a felhasználót a törlőkendő helyes használatára megtanítani.
Törlőkendők használatakor fontos a Környezetvédelmi szempontok figyelembevétele. FSC minősítésű alapanyagból készült termékeket használjunk, mert az ilyen alapanyagú termékek nem természetes erdők kivágásával készülnek. Kerüljük el a nagy mennyiségű hulladékképzést.
A törlőpapír nem tud olyan mechanikai hatást kifejteni mint a mikroszálas törlőkendő, ezért a vegyszernek kell a tisztítás folyamán a nagyobb szerepet játszania, tehát az ablaktisztításnál törlőpapír használata esetén több vegyszer fogyhat, mintha mikroszálas kendőt használnánk.
Amennyiben törlőpapírt használunk, nem tudjuk a papír teljes felületét kihasználni a tisztítás folyamán, mindig marad száraz, tiszta része a törlőpapírnak amit már nem használunk fel a következő munkafolyamathoz, ezért jelentős pazarlással számolhatunk.
A mikroszálas törlőkendők poliészter és poliamid szálakból készülnek, saját súlyukhoz viszonyítva hatszor több szennyeződést tudnak eltávolítani, mint az általános takarító anyagok.
A mikroszálas kendő különösen sűrű, tömött hurkokat tartalmazó szövése nem szétkeni a szennyeződést, hanem ténylegesen eltávolítja a felületről és magába zárja azt.
A felületet nem csak hatékonyan tisztítja, hanem egyben polírozza is. Használatával csökkenteni lehet a felhasznált vegyszer is víz mennyiségét is.
Tökéletesen illeszkedik a tisztítandó felületre.
A kendő hajtogatásával mindig tiszta törlőkendő-felülettel takaríthatunk, nem kerül vissza szennyeződés a felületre.
Lehetővé teszi a manapság sok helyen elvárt színkódolt takarítást is, amelyen belül az üveg és ablakfelületeket általában a kék színű kendőkkel szokták tisztítani.
Gazdaságossági szempontból azokon a helyeken, ahol napi szinten viszonylag nagy mennyiségű üvegfelületet kell tisztítani, célszerűbb a törlőkendő használata.
Optimális használatához szükséges megtanulni a törlőkendő hajtogatási módszert.
Ipari mosógépekkel és mosástechnológiával szükséges tisztítani az elhasználódott törlőkendőket. Különös gondot kell fordítani a mikroszálas anyagokra vonatkozó mosási előírások betartására.
Környezetvédelmi szempontból a törlőkendő használatánál megfontolandó a mosószer és a mosáshoz használt víz és energia mennyisége is.
Használatához nem elegendő a háztartásban megszokott módszerek alkalmazása, hanem betanítás és oktatás szükséges.