A víz a földfelszín egyik legnagyobb mennyiségben előforduló vegyülete. A természetes vizek oldott anyagokat és sokszor lebegő szennyezéseket is tartalmaznak. A legtisztább természetes víz az eső és a hó, mely csak a levegőben lévő alkotórészeket tartalmazza oldott állapotban.
A víz mindig tartalmaz valamennyi oldott oxigént és szén-dioxidot. A szén-dioxid oldott formája a szénsav ( H2CO3), mely savas kémhatású gyenge sav. Az oldott szén-dioxidot tartalmazó természetes víz a felszínről beszivárog a kőzetek hasadékaiba és ott feloldja a mészkő és dolomit kőzetekben lévő kalcium- és magnézium-karbonátok egy részét, így keletkeznek a kalcium- és magnézium-hidrogén karbonátok, melyek a vizek változó keménységét okozzák. A kalcium-hidrogén-karbonát (Ca(HCO3)2) és a magnézium-hidrogén-karbonát (Mg(HCO3)2) okozza szanitereink vízkövességét. A felületre kerülve a hőmérséklet és a légáramlás hatására a víz elpárolog, és a felületen visszamarad a CaCO3 és az MgCO3, ez a vízkő.
A vízkő savakkal oldatba vihető, ezért tudjuk savas szanitertisztítóval a felületről eltávolítani ezeket a vegyületeket. Savakkal a mészkő vízben oldódó sókká alakul és könnyen letörölhető a felületről.
A szaniter szó francia eredetű, fürdőszoba és mellékhelyiségek felszerelésére használható termékek összefoglaló neve. Ezek napi és időszakos tisztítását végezzük szanitertisztító szerekkel.
Mivel és hogyan tisztítsuk szanitereinket?
Magyarországon a vezetékes vizet a települések döntő többségében nem lágyítják. Magyarországi vizeink többsége félkemény vagy kemény mely víz a lágy vízzel ellentétben számos oldott anyagot- főként magnézium- és kalcium-iont – tartalmaz, ezen ionok egy része a mosdó, fürdőszoba, és WC vízzel érintkező felületén vízkő - mészfátyol- formájában kicsapódik, így okozva nehézséget a takarítás során.
Vizes helységekben ezért nagyon fontos a vízkőoldás. A vízkő semleges tisztítószerekkel nem tisztítható, savakban oldódik, így a szanitertisztító termékek –attól függően, hogy milyen gyakorisággal és melyik felületen használjuk őket- általában különböző fajtájú és erősségű savakat tartalmaznak. Erősebb savat tartalmazó termékeket kell használnunk egy elhanyagoltabb, erősen vízköves felületen, mint egy napi takarítás során karban tartott vizes helyiségben. Szanitereink minősége is meghatározza az alkalmazható szerek fajtáját. Mészkő és márvány felületek esetén a vízkőoldás problémás, ezeket a felületeket ugyanis nem tisztíthatjuk savtartalmú tisztítószerekkel. Krómozott csaptelepeknél is figyelnünk kell, milyen szereket használunk, hogy az abban lévő sav ne roncsolja a felületet.
Vizes helyiségekben nem csak vízkő, hanem egyéb szennyeződések- rozsda, húgykő, zsíros-olajos felrakódások, szappan- is előfordulnak, mely szennyeződések tisztítására különböző, az adott szennyeződésnek megfelelő tisztítószert ajánlhatunk. Vizes helyiségben- elsősorban szállodákban –fontos a napi szintű fertőtlenítés, mely a szanitertisztítással egyszerre megoldható a megfelelő hatóanyagtartalmú- pl. klórtartalmú- vagy kvaterner-ammóniumsókat tartalmazó szerekkel.
WC takarítás módja: A WC mindig kívülről befelé tisztítsuk. A külső részét, ülőfelületét fedelét és a peremet célszerű fertőtlenítő hatású tisztítószerrel (Sutter Multigenic, Innoveng, Inno-Dez, Innocid ) egyszer használatos papírtörlővel (pl. Maxi Clean belsőmagos kéztörlő) áttörölni. A belsejét a kefével tisztítsuk, a WC tisztító szert mindig a kefére juttassuk így spórolhatunk a vegyszer mennyiségén. A a WC belsejét a kefével dörzsöljük át, majd a szert hagyjuk egy kis ideig a felületen.
WC olajat is használhatunk, de a 4-5 csillagos hotel szobában nem igazán ajánlott. Ha mégis szükséges, Trend Quality virág illatú olajat ajánlunk.
A WC takarítás hatékony eszköze a Sutter WC Rein, mely makacs szennyeződések tisztítására javasolt sósavat tartalmazó vízkőoldó hatású toalett tisztító. A WC Rein sósav tartalmánál fogva nem csak a vízkövet oldja, hanem ezzel egyidőben fertőtleníti is a felületet. Használatra kész termék. Makacsabb szennyeződés esetén a flakon csőrös kialakítása megkönnyíti a tisztítószer perem alá juttatását, kefével felhabosítva pedig növelhetjük a behatási időt így növelve a tisztítás hatékonyságát. A tisztítási folyamat végeztével a csészét le kell öblíteni.
A Sutter POM WC használatra kész WC kagyló tisztítószer. Ideális WC kagylók, piszoárok napi tisztítására. Zöldalma illatú, hangyasav-tartalmú szer, kellemes illatot hagy a helyiségben. Mélyen tisztítja a felületet és megakadályozza a vízkőlerakódást. Nem támadja meg a csővezetékeket. Használat után érdemes a WC kefére és a WC kefe tartóba egy kevés terméket önteni, mely így folyamatosan kellemes illatot biztosít a helyiségnek.
Saját márkás termékünk a Trend Quality WC gél, szintén jól használható foszforsav alapú tisztítószer, mely kiváló vízkőoldó hatással rendelkezik. Gél állaga lehetővé teszi függőleges felületen való alkalmazását, így könnyen és hatékonyan távolítja el a WC kagylóról, piszoárokról és egyéb saválló felületekről a vízkövet, húgykövet, rozsdát és egyéb szennyeződéseket. A készítményt töményen használjuk, hagyjuk néhány percig hatni és öblítsük le vízsugárral. Az öblítésnél ajánlott a felületet mechanikusan megtisztítani.
Célszerű időnként a WC kefét is kitisztítani, akár egy éjszakára beáztatni fertőtlenítő hatású szerbe vagy akár Sutter Mangia Muffa penészeltávolító szerbe.
A székletből kirakódott gyógyszer vagy zsiradék maradványok és a kádra lerakódott zsíros-szappanos szennyeződések eltávolítására lúgos kémhatású szereket használhatunk. Amennyiben fertőtleníteni kell a felületet, használhatunk klórtartalmú, fertőtlenítő hatású szereket mint pl. a Trend Quality Septofoam, habosítható fertőtlenítő.
A savas és lúgos takarítást napi váltásban ajánlott alkalmazni, így tudjuk egyszerre a vízkőlerakódást és a zsíros szennyeződés eltávolítását és esetleg a fertőtlenítést is megoldani.
Időszakos nagytakarításnál javasolt a WC belsejének a takarításához Vikan fuga és alkatrészkefe használata piros színben, mellyel be tudunk nyúlni az öblítő rendszer alá (perem), de ajánlható sima nyeles Stilo mosogatókefe is.
A mosdó és kád takarításának problémás felülete a természetes kő felületeken kívül a csaptelepek anyaga. Manapság divatosak az inox bevonattal ellátott réz- és műanyag csaptelepek is. A tisztítószerek egy része a fürdőszobákban előforduló krómozott felületeket károsíthatja. Az Assist-Trend Kft. által forgalmazott szanitertisztítók nem okoznak kárt a csaptelepek felszínében.
Új szállodáknál, ahol még nincsenek vízkővel szennyezett felületek, igyekszünk enyhén savas, gyümölcssavat tartalmazó termékeket ajánlani, mert napi rendszeres takarításnál az enyhe savak is megfelelőek a felület karbantartásához és nem terhelik annyira a környezetet. Népszerű gyümölcssavas termékünk a termékünk a Sutter Edelweis Igienic Easy, mely vízlepergető adalékot tartalmaz, így akadályozza meg a vízkő újraképződését. Hatékonyan alkalmazhatjuk nem csak a mosdó és kád, hanem zuhanykabin üvegfelületének tisztításánál is.
Saját márkás Trend Quality citromsavas szanitertisztító termékünk citromsavat tartalmaz, mindenfajta szaniter termék napi takarítására alkalmas, beleértve ebbe a mosdóhelyiségek vízszintes és függőleges burkolt felületeit is.
Pénztárcabarát megoldási módszer, ha a szanitertisztító szerünket fali adagoló rendszerrel használjuk. Ebben az esetben a Sutter Ratio BK-3 terméket ajánljuk, mely ugyanolyan illatú, mint a Sutter Edelweiss csak nem tartalmaz vízlepergető adalékot,
A terméket használhatjuk Ratio mix- vízbekeveréses rendszerű (G jel) adagolóval, vagy Ratio Shot adagolóval.
Környzezetbarát megoldások keresése esetén napi takarításra javasoljuk a Sutter Zero Ruby almaecetet tartalmazó általános savas tisztítószerét, mely Ecolabel minősítésű, dermatológiailag tesztelt teljesen környezetbarát termék,
Erősebb szennyeződések tisztítására javasolt a Sutter Decalc, mely hangyasavat tartalmaz, nem károsítja a krómozott felületeket és kellemes virágillatot hagy maga után. Szintén erősebb szennyeződésekre javasolt a Trend Quality gél állagú savas szanitertisztító, mely foszforsavat tartalmaz, hatásos régebbi szállodákban, makacsabb szennyeződések esetén oldja a vízkövet és a rozsdát egyaránt, ajánlott hígítási aránya 12-20% de makacs szennyeződés esetén akár 50%-os hígításban is használható.
A mosdó és fürdőszoba területeit minden esetben vizes eszközzel takarítsunk, a szert a szivacsra vagy törlőkendőre tegyük.
Eszközök: nagyon fontos a takarításnál, hogy a megfelelő eszközzel dolgozzunk, és próbáljunk meg langyos vízzel takarítani, mert gyorsabb a szennyeződés oldó hatása
Amennyiben szivaccsal dolgozunk, gondoskodjunk róla, hogy a szivacs karcmentes legyen. Ajánljuk pl. a Vileda Non-scratch szivacsot.
Amennyiben a felület alkalmas arra, hogy szárazon takarítsuk, használjunk Vileda Pur Micro kendőt (piros) mely mikroszálas kendő, poliuretán habbal bevont, a bevonatnak köszönhetően oldalirányba a kendő jól nyúlik, könnyen facsarható, elég erre ráfújni a vegyszert.
Kád belsejét minden esetben fertőtleníteni kell. A fertőtlenítőszert elég törlőpapírról a felületre juttatni és azon rajtahagyni. nem kell letörölni.
Legegyszerűbb mikroszálas kendővel tisztítani a tükör- és üvegfelületeket. Ajánlott kendő a PVA micro kendő (kék).
Ajánlott tisztítószerek:
Trend Quality ablaktisztító csíkmentes - kész oldat, alkoholos, 1 l-es, 5l-es kiszerelésben forgalmazzuk, porlasztó szórófejjel kell felvinni a felületre. Alkohol tartalmánál fogva könnyen párolog így gyorsan és hatékonyan maszatolás nélkül tisztít.
Trend Quality általános tisztító kézi alkoholos, mely alkoholtartalmánál fogva szintén könnyen szárad és kellemes illatot hagy maga után.
Sutter Ratio RB-1, mely általános alkoholos tisztítószer, Ratio adagolóval adagolható koncentrátum, adagolóval használhatjuk.
Sutter Zero Diamond használatra kész, nem kell higítani. Gyorsan száradó, környezetbarát felülettisztító. Allergénektől mentes és dermatológiailag tesztelt. Minden mosható felületen alkalmazható. Használatra kész. Kiváló ablak és tükör tisztításhoz is. Élelmiszer iparban és a kozmetikai iparban engedélyezett színezéket tartalmaz
Sutter Plural Plus mely nem kifejezetten üvegtisztító, festés után kifejezetten ajánljuk. 10-50 %-os higításban lehet jól használni.
Ugyanazokat a tisztítószereket használhatjuk, mint a mosdónál, a műanyag zuhanykabinok esetén viszont nem javasoljuk a Sutter Edelweis használatát, mert nem biztos, hogy hatékonyan tisztítja a műanyag felületet.
A zuhanykabin falát a takarítás után minden esetben forró vízzel öblítsük le. Szárazra törléshez Vileda Pur Micro kendőt vagy a gumis ablaklehúzót használhatunk vagy Maxi Clean belsőmagos kéztörlővel is letörölhetjük a maradék cseppeket:
A zuhanykabin külső részét a szivacsban maradt vegyszerrel vagy a tükörtisztításhoz használt szerrel is áttörölhetjük.
Penész eltávolítására használjuk a Sutter Mangiamuffa–t. A szert 10-15 perces behatási idő után a felületen fugakefével dörzsöljük át, zuhanyozzuk le, utána végezzük el a vízkőoldós takarítást.
A csapokat a Vileda PUR Micro kendővel fényesíthetjük.
A zuhanyrózsák vízkőmentesítésére készítsünk vízkőoldós munkaoldatot vödörben, (30%-os), áztassuk ebben a zuhanyrózsát egy éjszakát majd öblítsük le.
Zuhanytálcát minden esetben fertőtleníteni kell. A fertőtlenítőszert elég törlőpapírról a felületre juttatni és azon rajtahagyni. nem kell letörölni.
Mi az a vízlágyítás?
A vízkeménységet okozó ionok eltávolítását vízlágyításnak nevezzük.
A vízlágyításnak többféle módszere van:
Az ioncserélés az a módszer, amely során a változó keménységet okozó a Ca2+ és Mg2+ ionokat más ionokra cserélik. Az ioncserélés egy nagyon gazdaságos módszer, mert az ioncserélők kezelés után ismét felhasználhatóak, nem kell őket eldobni.
Számos helyen alkalmaznak központi vízlágyító rendszereket.Ennek előnye, hogy a takarítás lágy víz esetén sokkal könnyebb, hiszen nincsen annyi, vagy egyáltalán nem keletkezik vízköves felület, így sokkal gazdaságosabban, akár egy vegyszermentes mikroszálas törlővel is könnyedén takaríthatunk.
Vigyázzunk, szervezetünknek szüksége van ásványi anyagokra, ne csak lágy vizet fogyasszunk!