Hírek a nagyvilágból
Papír vagy textilzsebkendő? Melyiket válasszuk?
2018. jan. 05. | #Assist-Trend Kft.
Azt gondolhatjuk, hogy az orrfújás egy egyszerű és egyértelmű dolog, pedig nem az …
A téli évszak az ünnepek és az ajándékozás időszaka. Ebben az időszakban egy dolgot senki sem szeretne ajándékba kapni, megfázást, melyet rengetegen kapnak mégis, elsősorban a kollégáiktól.
A téli időszakban az emberek nagy többsége megfázik, 20 % pedig influenzás lesz. Épp a megfázás és influenza szezon elején vagyunk, de nem a hideg az, amely a megfázásokat, a náthát és az influenzát okozza. A betegség okozói apró és kellemetlen kórokozók.
Csöpögő orrunk kifújása és megtörlése egy erdők kivágásából készült papír zsebkendőbe nem tűnik környezetbarát megoldásnak, de a többször használatos piszkos textilzsebkendő magunkkal cipelése is kellemetlen lehet. A kérdés, hogy van-e megoldás arra, hogy megtisztítsuk a légútjainkat és megszabaduljunk a kórokozóktól anélkül, hogy fákat kelljen kivágni a kedvünkért?
Papír zsebkendők
Előnye: Eltekintve attól a nagyon egyértelmű előnytől, hogy el tudjuk dobni a szemétbe, a papír zsebkendő higiénikus is, hiszen használatával a baktériumok és vírusok nem kerülnek vissza a saját vagy családtagjaink kezére.
Hátránya: A papír zsebkendő papírból van, amelyet fapépből gyártanak. Vannak speciálisan erre a célra termesztett fák. A Greenpeace meggyőzte a Kimberly-Clark papírgyártót, hogy Kanadában ne használjon veszélyeztetett fákat a papírgyártás céljára.
A cellulóz fehérítése is okozhat kárt a környezetben, ezért figyelni kell az alkalmazott vegyi folyamatokra.
Textilzsebkendők
Előnye: Egy többször használatos termék alapvetően környezetbarátabbnak tűnhet.
Egy néhány ezer forintos, 6 textil zsebkendőt tartalmazó csomag tovább használható, mint az ugyanannyi pénzből vásárolt papír zsebkendő.
A lenből vagy pamutból készülő zsebkendő sok nedvességet vesz fel, nem foszlik a zsebünkben és könnyen kimosható.
Hátránya: A legtöbb ember nem lelkesedik azért, hogy egy piszkos, baktériumokat tartalmazó zsebkendőt hordjon a zsebében. Megfázás esetén egy használt zsebkendővel a baktériumok nagyon könnyen visszajuthatnak a zsebünkbe és így szinte észrevétlenül megosztjuk azokat másokkal is.
A hagyományos pamutgyártásnál rengeteg vízre van szükség és mint a papír, a pamut is egy klórral való fehérítéses folyamaton megy keresztül, amely légszennyező hatású.
Melyik zsebkendő a jobb választás?
Használjunk papírzsebkendőt, ha lehet, akkor újrahasznosított papírból.
Az orrunk sok kellemetlen baktériumnak a lelőhelye lehet, amelyek fertőzések sorát képesek okozni. Ha az orrfújás vagy orrtörlés után a papírzsebkendőt visszatesszük a zsebünkbe, késleltethetjük a gyógyulásunkat és másokat is könnyen megfertőzhetünk vele.
Ez nem jelenti azt, hogy a textil zsebkendőkre nincs többé szükség. Tény, hogy az eldobható papírzsebkendők használata a legjobb a megfázás alatt, a textil zsebkendők használatával viszont meggátolhatjuk a megfertőződésünket. Nyilvános mosdóban textil zsebkendőt használva elkerülhetjük a piszkos kilincsek megfogását, vagy eltakarhatjuk szánkat és orrunkat, ha a környezetünkben valaki köhög.
A legjobb megoldás a téli szezonra:
- Mossunk gyakran kezet, főleg a mosdóban és étkezések előtt.
- A kézmosás folyó víznél és szappan használatával történjen és
minimum 1 percig tartson.
- Ha rendelkezésre áll, akkor használjunk kézfertőtlenítőt.
A kézfertőtlenítő akkor hatékony, ha minimum 60% az alkoholtartalma,
mert képes a legfertőzőbb baktériumokat és vírusokat elpusztítani.
- Orrfújásra használjunk papírzsebkendőt.
A cikk forrásait az alábbi linkeken olvashatja el:
nozinblog.com
rodalewellness.com