A márvány és mészkő közti eltérés a két anyag kémiai összetételében nem, a szerkezetében viszont megfigyelhető.
Mészkő
Mind a márvány mind a mészkő kalcium-karbonát kristályokból épül fel, csak kialakulásuk körülményei mások. A mészkő üledékes kőzet. A márvány tömör mészkőből alakul ki nagy nyomás vagy magas hőmérséklet hatására. A márvány szerkezetében annyiban tér el a mészkőtől, hogy benne nagyobb kalcitkristályok figyelhetők meg, anyaga így kristályos-szemcsés. A mészkőtől eltérő tulajdonságai - tartóssága, ellenállósága, fénye - kristályszerkezetének köszönhetőek, ezen tulajdonságai miatt használták szívesen burkolatok készítésére.
Márvány
A márvány a kövek egyik legnemesebbike, szép, drága és odafigyelést érdemlő anyag. Figyelmet kell fordítani arra, mely területeken használjuk, mert felülete karcolódva mattul, a szennyeződések foltot hagynak rajta. Bizonyos dolgokat szigorúan be kell tartani ahhoz, hogy hosszútávon élvezhessük márvány burkolatunk ragyogó fényét, eleganciáját. Használatára, tisztítására és rendszeres karbantartására is figyelni kell.
A márvány és mészkő padlóburkolat rendszeres gondozást igényel.
A mészkő és a márvány is savakban oldódik. Márványt, mészkövet semmiféle savas, lúgoshatásnak nem szabad kitenni, savas kémhatású tisztítószerrel nem szabad tisztítani.
Felületükön foltot hagynak az alkoholos italok ( pl. vörösbor) a gyümölcslevek, a pigmentet tartalmazó italok, ha lehet, kerüljük el, hogy ilyen típusú szennyeződés a márványra vagy mészkőre kerüljön. Ha a szennyezés mégis megtörténik, a felületet azonnal töröljük le száraz ronggyal vagy törlőkendővel.
Zsíros-olajos szennyeződések hosszabb érintkezés esetén beszívódnak a márvány anyagába és eltüntethetetlen foltot hagynak.
A márvány könnyen karcolódhat, ezért bútoraink lábára tegyünk mindig filcet. Ha lehetséges, védjük a felületet a portól, homoktól és egyéb szemcséktől, mert ezek a márvány karcosodását mattulását okozzák. A pici homokszemek csiszolóvászonként működnek, amikor cipővel járunk a felületen. A márvány és a mészkő nagyon érzékeny felület - bár nagyon szép - ha lehet, mellőzzük vizes helyiségekben való alkalmazását.
Célszerű a márvány és mészkő burkolatot megóvni a szennyeződésektől ezért nagy forgalmú helyen mindenképp érdemes minimum 4 méter szennyfogó szőnyeget a bejárathoz telepíteni, hogy megvédjük burkolatunkat a szennyeződésektől. A márvány impregnálását és bevonatolását nem ajánljuk.
Márvány és mészkő burkolat használata során legfontosabb a por- és homokszemcse eltávolítása a felületről. Nagy forgalmú helyeken- szállodák bejárata, folyosói- érdemes a port naponta többször száraz mikroszálas vagy akril mop segítségével eltávolítani. Fontos, hogy mindig tiszta mopot használjunk és azt rendszeresen cseréljük, így kerülhetjük el a szennyeződés visszatapadását a felületre.
Ha ragacsos szennyeződés kerül a felületre, szükséges tisztítószert használnunk. Válasszunk a célra nem túl lúgos általános tisztítószert, részesítsük előnyben az alkoholtartalmú szereket, melyek gyorsan száradnak.
Ha porszennyezést szeretnénk eltávolítani a márvány vagy mészkő felületéről, a mikroszálas vagy akril mop felületére fújjunk Sutter Spolvero Mop-spray-t. A kezelt moppal a felületet áttörölve a szer antisztatikus hatásának eredményeképp az új szennyeződés nehezebben kerül vissza a felületre.
Ha ragacsos szennyeződés kerül a burkolatra, szükséges tisztítószert használnunk. Ha lehetséges, kerüljük a bő vizes felmosást. A tisztítást elvégezhetjük akár tisztítószerrel átitatott mikroszálas törlővel, akár spray technikával is. Amennyiben szükséges a nedves takarítás, azt soha ne végezzük erős szerekkel, csak napi általános tisztítóval. Célszerű olyan terméket választani, mely alkoholt tartalmaz, mert gyorsan szárad és nem hagy vízkőfátyolt maga után. Ilyen tisztítószer pl. a Sutter Reflesh, mely a kőfelületek intenzív illatú tisztítószere vagy a szintén alkohol tartalmú csíkmentes tisztítószer Trend Quality Általános tisztítószer (kézi alkoholos). Ha szükséges, nedves takarítás után száraz mikroszálas moppal töröljük át a felületet, hiszen a mop szálai enyhén polírozzák a burkolatot és eltüntetik a felületen hátramaradt szennyezést vagy vegyszernyomokat. Ha lehet, minél kevesebb alkalommal használjuk a nedves takarítást, inkább szárazon takarítsuk a felületet.
Nagy felület esetén használhatjuk a Sutter Zero Apple Ecolabel általános tisztítószert akár takarítógépben is. Fontos, hogy a padet úgy válasszuk meg, hogy ne sértse meg a kő felületét.
Ha márvány felületünk vizes helyiségben található és vízkővel szennyeződik, enyhe citromsavat, almasavat tartalmazó szanitertisztítóval tudjuk csak takarítani úgy, hogy minél kevésbé károsodjon a felület. Citromsavat tartalmazó termékünk pl. A Sutter Zero Ruby, mely 3-as PH-jával kevésbé erős sav, használatra kész oldat. Használatával a felületen egy védőréteg keletkezik, mely megakadályozza a további vízkő-lerakódást. Előnye, hogy teljesen környezetbarát termék, nem tartalmaz foszfátot, nikkelt, allergéneket, HACCP kompatibilis.
Ha márvány felületünk már megkopott, tisztításon kívül szükséges lehet a felület kristalizálása, mellyel felújíthatjuk a felületet.
Kristalizálás előtt ajánlott a felületet alaptakarítással megtisztítani. Mivel a márvány és mészkő érzékeny a savakra és lúgokra, kerüljük el az erős savak vagy lúgok használatát. A márvány alaptakarítására ajánlott szer a Sutter Straik NR. A szert egytárcsás súrolóval piros pad-del dolgozva juttassuk a felületre, majd vízszívóval szívjuk vissza. A tiszta felület elérése érdekében a felületet szükséges a következő lépésben tiszta vízzel átmosni, hogy nem maradjanak rajta szermaradványok.
A kristalizálásra ajánlott szerünk a Sutter Cris, mely egy rózsaszín folyadék. Töményen szórófejes fejjel juttatjuk a felületre majd egytárcsás súrolóval acél pad-del a felületet megdolgozzuk. A kristalizálás során a mechanikai- és hőhatás együttes eredményeképp a felület megújul, visszanyeri fényét és struktúráját, csillogó fényes és sima felületű lesz. A kristalizálás végén a felületen maradt port akril vagy mikroszálas mopra fújt Sutter Soplvero Mop-pal távolsítsuk el.
A kristalizálás folyamatáról készült videónkat megtekintheti az oktató videóink közt.
A kristalizálást mindenképpen bízza szakemberre!
Kristalizálás után 1-2 hétig csak szárazon takarítsuk a felületet, mert a kristallizálás során keletkező por eltávolítása csak így lehetséges a felület megkarcolása nélkül.
Cégünk az Assist-trend Kft. vállalja a felújítandó márvány és mészkő felületek kristalizálását. Kérje szakértő kollégáink segítségét elszennyeződött vagy kopott padlófelületeinek tisztításának megoldására.