Az 1910-es, 1920-as években a kortárs bútortörténet nagyjai felfedezték a bőrt, mint elegáns, minőségi, sokoldalú anyagot - így kezdődött a bőr ülőgarnitúrák történelme. Henry van de Velde, a belga szecesszió nagymestere 1897-ben alkotta meg Havanna foteljét. Ez egy valódi „szivarozásra termett” klubfotel volt, steppelt, tűzött bőrkárpittal. Igazi különlegességnek számított.
Később, a funkcionalista gondolkodásmód kibontakozásával egyenes út vezetett a bőr szélesebb körű felhasználásához, hiszen a tiszta konstrukciókhoz nemes alapanyagokra volt szükség. Több felejthetetlen darab készült ekkor: Marcel Breuer 1925. és 1927. között tervezett Vaszilij széke, Le Corbusier 1928-ban készült Grand Comfort fotelje, vagy Mies van der Rohe Barcelona széke, mely az 1929-es Barcelonai Világkiállításra készült.
Ma már jelen van a bőr a hétköznapi háztartásokban is. Van, aki a hagyományos klasszikus formákat részesíti előnyben, van akit a modern design bútorok varázsolnak el.
A bőr kárpitozású bútorok főként tartósságuk és eleganciájuk miatt kedveltek.
E bútordarabok sokféle bőrből különféle kikészítéssel készülnek és csak akkor lesznek valóban sokáig tartósak és szépek, ha rendszeres ápolásban részesülnek.
Számos házi praktika született a bőrbútorok ápolására, melyek közül sok egyáltalán nem hatásos sőt, inkább árt a bőrkárpitoknak.
A bőr, mint kárpit nagyon érzékeny anyag, ezért, hogy sokáig szép maradjon óvnunk kell a környezeti hatásoktól és figyelnünk kell arra, hogy megfelelő tisztítási módszereket használjunk.
Bútorainkat lehetőleg óvjuk a közvetlen napsütéstől és a hőhatásoktól. Lakáson belül érdemes a bőrrel bevont bútorokat a fűtőtesttől legalább 30 centiméterre elhelyezni, így megakadályozhatjuk vagy lassíthatjuk a bőr kiszáradását. Tartsuk távol bútorainkat az erős napfénytől is, az UV fény ugyanis nem csak a mi bőrünket, hanem bútorainkét is károsítja. A professzionális bőrápolók általában tartalmaznak UV védőt, csökkentve ezzel a bőrbútoraink elhasználódását.
A bőrrel bevont bútorok tisztítása és ápolása során néhány szempontot feltétlenül érdemes szem előtt tartani.
Alapvetően fontos a bőrfelületek gyakori portalanítása, melyet száraz mikroszálas törlőkendővel vagy puha kefés porszívózással érdemes elvégezni.
Ha bútorunkat nedves szennyeződés éri, azt mihamarabb töröljük le száraz kendővel, kerülve a felület durva dörzsölését mert azzal elősegítjük a bőr kopását. Amennyiben a folyadék letörlése után folt marad a bútoron azt speciális bőrtisztító szerrel távolítsuk el. Ne használjunk házi praktikákat, hiszen az esetleges szennyeződések sokfélék lehetnek, melyekhez más-más speciális szer használható. A tisztítás folyamán a bőrtisztítóval átitatott törlőkendővel körkörösen, a tisztítandó felületen mindig kívülről befelé dolgozzunk.
Bőrbútorainkat a száraz tisztításon kívül érdemes időnként speciális bőrtisztító és védő krémmel pl. Sutter Emulsio Rinovapelle tápláló bőrtisztító- és védő krémmel tisztítani, így megakadályozhatjuk azok kirepedezését, kiszáradását és a színük fakulását, meghosszabbíthatjuk meg élettartamukat.
Fontos tudni, hogy nem minden bőrhibát kell kijavítani. A bőrön sok esetben természetes jelek és hibák vannak.
Néhány ilyen hiba:
Ezeket fáradtságos munkával el lehetne tüntetni, de ettől a bőr elvesztené természetes megjelenését. Sokszor egyedül ezek a hibák fejezik ki a bőr eredeti, érintetlen természetességét.
Azonban vannak olyan hibák, amelyek bőrápoló termékekkel javíthatóak:
Piszok és szennyeződés