A parafát többféle fa is termel. A parafa a fák többéves ágain vagy törzsein keletkező vastag kéreg (más néven „para”), amely lefejthető. Kereskedelmi használatra elsősorban a paratölgy (Quercus suber) kérgét termelik ki. A világ legnagyobb parafatermelője Portugália.
A parafa felhasználása igen sokrétű. Több ezer évvel ezelőtti egyiptomi sírokban megtalált amforákat parafa dugókkal zárták le. Az ókori görögöknél a halászhálókhoz készített úszók, szandálok, boros és olívaolajos edények dugóinak alapanyagául szolgáltak. Egy III-IV. századi görög filozófus, Teophrasto fedezte fel, hogy a paratölgy levágott kérge rövid idő alatt és jobb minőségben újrafejlődik. A rómaiak még inkább kiszélesítették a parafa felhasználási körét, többek között a méhkast is ebből készítették. Az afrikai halászok is alkalmazták halászhálóhoz, edénylezárásához, asszonyaik teli cipőihez, kabátvarráshoz.
Napjaink parafa-felhasználása igen széleskörű: ragasztott és LOCK-os készparketták, fa és parafafunérral díszítve, lakkozott és magas kopásállóságú felületkezeléssel. Ez utóbbiaknál 10 év felületi garanciával. Kiváló fizikai tulajdonságai alapján - jó víz-, hang- és hőszigetelő lévén - tömítéseket is készítenek belőle.
Manapság újra a természetes anyagokat igényeljük, ismét divat lett a természetet - beépíteni - a környezetünkbe. A különböző parafa padló- és falburkolatok természetes sejtszerkezete elnyeli a lépések zaját, megőrzik az otthon melegét, meggátolják a bútor- és cipősarok keltette benyomódások kialakulását, rugalmassága miatt kíméli a gerincet és az ízületeket. Kényelmes, meleg tapintású burkolat. Penész-, baktérium- és korhadás álló, a rovarok és rágcsálók nem támadják meg, ezért nem csak irodákba, szobákba, nappalikba konyhákba, hanem akár fürdőszobákba is felhasználható.Tisztántartás szempontjából fontos tényező, hogy a savak és a lúgok nem támadják meg.
Mint minden parkettát vagy padlót, célszerű rendszeresen tisztítani és ápolni. A burkolatok megfelelő karbantartása tartós megoldást biztosít.
A parafa burkolatra helyezett bútorok aljára, lábaira ragasszunk filckorongot, az itt használt görgős székek műanyag kerekeit cseréljük ki gumikerekekre!
A burkolat garanciáját megőrzendő a szükségszerű ápoláshoz és az általános ápoláshoz kizárólag a parafa felület ápolására javasolt szereket használjunk.
Parafa padlónk színe a napfénytől megfakulhat, érzékeny a túl magas vagy alacsony páratartalomra és a hőmérsékletre is. Ha lehetséges, óvjuk padlónkat a szélsőséges hatásoktól.
Tisztítás szempontjából fontos tudnunk, milyen fajta parafa-padlónk van.
Alapvetően kétféle parafa padlóburkolatot különböztetünk meg:
– lakkozott,
– viasszal kezelt.
A napi szintű, általános takarítás mindkettő esetében szárazon, - sepréssel, porszívózással - történik.
A viasszal kezelt burkolatot óvjuk a nedvességtől. Ha folyadék kerül rá, azt egy puha ronggyal vagy törlőkendővel azonnal távolítsuk el. A por felseprésén túl a szennyeződéseket viasszal tudjuk felületéről “feldörzsölni” -ezt mindig kézzel tegyük, szintén puha rongyot használva.
A lakkozott burkolatot a lerakását követő első héten csak szárazon tisztítsuk. Ezután - a portalanítást követően - tisztításához használhatunk ápolószerrel átitatott vagy tiszta vizes, erősen kifacsart, nedves felmosót, majd ezt követően egy puha ronggyal töröljük szárazra. A túl vizes felmosó használatát követő száradáskor felülete repedezetté válhat. Napi tisztítására ajánlott termékünk a Sutter Spolvero Mop, melyet alkalmazhatunk a száraz takarítás során a mikroszálas mopra fújva majd a felületet áttörölve. A termék a felületre juttatva azt antisztatizálja, így megakadályozza a felület újraszennyeződését. Hasonlóképp használhatjuk a Sutter Mangia Polvere Magnolia vagy parfüm vagy vanilia illatú antisztatizáló bútorápoló terméket is.
Amennyiben nedves felmosásra lenne szükség, használjhatjuk a Sutter Reflesh-t 1,5-2,5%-os munkaoldatban, vagy a Trend Quality általános kézi alkoholos tisztítószert, mely alkoholtartalmánál fogva könnyen szárad.