Előfordult már, hogy a tisztítószerből egy jó nagy adagot – az ajánlott kupaknyi mennyiség többszörösét - löttyintettünk a vödörbe „legalább tisztább lesz!” felkiáltással?
Tévedtünk.
Azt, hogy mi a vízbe kevert optimális tisztítószer-arány, vagyis mekkora a szer ajánlott koncentrációja a gyártók a gyakorlati használat során végzett tesztekkel határozzák meg. Ez az a koncentráció, mely elég ahhoz, hogy a felületről a leghatékonyabban és legkevésbé költségesen távolítja el az összes eltávolítható szennyeződést, de nem túl sok ahhoz, hogy a felületre odaragadva egy matt tisztítószer-fátyolt - gyakorlatilag új szennyeződés-réteget - képezzen.
Tisztítószerrel ugyanis lehet szennyezni.
Nem megfelelő koncentrációban használva a tisztítószereket, akár szennyezni, vagy károsítani is lehet a felületet. Amikor egy egyszerű felmosáskor a kannába löttyintjük a szert, elérhetjük, hogy a padlóról az eredeti szennyeződést feloldva azt részben eltávolítjuk és helyette a felületre felesleges tisztítószert viszünk. Ez aztán megszáradva koszréteget képez. A másik lehetőség, hogy a túlzott koncentrációval megmarjuk és végleg károsítjuk a nem megfelelő hígítású tisztítószerrel a felületet.
Érdemes átszámolni, éves szinten a megfelelő koncentrációban használt, rendesen kimért tisztítószerrel mennyit spórolhatunk. Szép összeg jön ki, ha csak azzal kalkulálunk, hogy minden felmosásnál csak fél dl-rel csökken a kimérés eredményeképpen a szer használata. Még nagyobb lesz a megtakarítás, ha azzal is számolunk, hogy a felület sem károsodik, vagyis akár kétszer tovább is várhatunk a cseréjével.
Figyeljünk a koncentrációra!
A koncentráció az anyagok összetételének jelzésére használt fogalom. A kémiában kifejezi, hogy egy adott oldatban, takarítás esetén például tisztítószeres vízben, mennyi oldott anyag (felmosószer) található, vagy ajánlott. A takarítószerek esetében térfogatban (liter, mililiter, deciliter) adják meg az oldandó anyag mennyiségét: ezt a legegyszerűbb mérni és adagolni akár egy mérőpohárral vagy a vegyszer adagolójával. Ha többet szeretne tudni az oldatokról, koncentrációról és azok fajtáiról, olvassa el a Koncentrációról szóló tudásbázis tartalmunkat.
A tisztítószerek nagy része többféle anyag oldata vagy keveréke. Címkéjükön kötelező feltüntetni az összetételt: az alkotórészek pontos nevét és koncentrációját is. Minden tisztítószerhez kötelezően biztosítandó a biztonságtechnikai adatlap és termékleírás mely ezeket az adatokat szintén tartalmazza. Sok tisztítószergyártó vagy forgalmazó nem csak az egyes anyagok, hanem a tisztítószerben található oldott anyag összes koncentrációját is feltünteti nem csak az adatlapokon, hanem a címkén, vagy a weboldalon is.
Mire jó ez nekünk?
Nem csak a pH értékéből, hanem a tisztítószerben található anyagok minőségéből és mennyiségéből is következtetni tudunk a tisztítószer hatására és erősségére. Még azon felhasználók számára is segítséget nyújthat az összetétel, akik nem gyakorlottak a kémia világában, hiszen ha sav elnevezéssel- hangyasav, oxálsav, foszforsav, tejsav, citromsav- találkoznak az összetevők közt, az a tisztítószer vízkőoldó, szanitertisztító hatására utalhat.
Attól függően, hogy egy adott tisztítószert milyen feladatra, felületre vagy célra használunk, a tisztítószerek összetétele és az összetevők koncentrációja is változó.
Egy erős vízkőoldó, amelyet makacs vízkőszennyezés eltávolítására vagy alaptakarításra használunk, - mint a Sutter Decalc - biztosan erősebb, nem természetes eredetű, hanem ásványi savat fog tartalmazni. A napi szennyeződés eltávolítására alkalmas vízkőoldó - ilyen a Sutter Zero Ruby - lehet teljesen környezetbarát, természetes anyagokból készülő, gyenge savat kis koncentrációban tartalmazó, nem veszélyes, a természetben teljesen lebomló termék is.
Míg egy erős lúg, melyet például zsíros, elkoszolódott felületek alaptisztításra használunk, biztosan nem környezetbarát termék, addig a napi általános lúgos hatású felmosók közt találunk kizárólag természetes alapanyagokból készített, teljesen lebomló, nem veszélyes, környezetbarát terméket, mint például a Sutter Zero Apple.
Késztermék használati koncentrációja: a hígítási koncentráció
A tisztítószer-gyártók a felhasználók igényének kielégítése, illetve az adott tisztítószer hatásmechanizmusának optimális kifejtése érdekében gyártanak olyan tisztítószereket is, melyeket nem kell hígítani, hanem azonnali használatra készek. A használatra kész koncentrációjú tisztítószerek kiszerelése vagy szórófejes, vagy kapható hozzá szórófej is. Használatra kész tisztítószerek között vannak ablaktisztító szerek, melyeknél az egyszerű és azonnali használat, fertőtlenítőszerek, melyeknél a fertőtlenítő hatás biztosítása, erős tisztítószerek- melyeknél a veszélyesség, vagy egyéb tisztítószerek, melyeknél a szer egyenletes terülése indokolja a szórófej és a használatra kész oldat késztermékként való értékesítését.
A tisztítószer-gyártók által gyártott professzionális szerek nagyobb része koncentrátum, melyet a használat során hígítani kell. A tisztítószerek akár többféle ajánlott hígítási koncentrációja minden esetben szerepel a termékre ragasztott címkén, és a termékleírásban is.
Mi az a hígítási koncentráció? Mire jó? Miért lehet többféle is?
A hígítási koncentráció jelzi, hogy mennyi az a százalékban kifejezett ajánlott mennyiségű tisztítószermennyiség amelyet 1 liter oldatban kell feloldani ahhoz, hogy a kész tisztítószer oldat tisztító hatása a legmegfelelőbb legyen.
Általában a napi tisztítószerek ajánlott koncentrációja 1-10 %, míg egy erős szennyeződés feloldására használt szer koncentrációja akár 50-100 % is lehet. Az előbbi esetben az 1 % azt jelenti, hogy 10 liter tisztítószer-oldatba ( 9,9 l víz és 0,1 l tisztítószer) 1 deciliter! tisztítószert kell önteni az optimális hatás eléréséért, míg egy alaptisztítószer esetén előfordulhat, hogy 50% hígítás esetén a tisztítószert kétszeresére kell hígítani, 100 % esetén pedig hígítás nélkül kell alkalmazni. Természetesen az optimális tisztítószer-arány elvisel kis pontatlanságot, illetve az ajánlott koncentráció a tisztítandó felület minőségétől is függhet, de nem tér el nagyságrendekkel, csak 0,5-1%-kal, amely 10 liter oldat esetében 0,5-1 dl plusz tisztítószer-mennyiséget jelenthet.
Hogyan lehet, hogy előfordulnak olyan szerek, melyeket többféle koncentrációban is használhatunk, és honnan tudjuk, mikor, hova és milyen koncentrációban?
Vannak olyan tisztítószerek, melyek különböző feladatra különböző hígításban alkalmasak.
Sutter Terso általános tisztítószer napi kézi takarítás esetén 0,5%-os hígítási koncentrációban, időszakos gépi takarítás esetén 5%-os koncentrációban használható. A Sutter Cleaner 2000, mely nagy hatású, akár gres felületen is hatékonyan tisztító általános tisztítószer 2%-os koncentrációban használható napi kézi, 10 % időszakos gépi takarításnál. A vízkőoldó Sutter Decalc a felülettől és szennyeződéstől függően 3-5 %-os koncentrációban használható napi kézi, 10-15% időszakos gépi, pl. wellness területek padlóján történő vízkőoldásra.
Az Assist-Trend Kft. munkatársainak nagy gyakorlata van a különböző felületek hozzáértő tisztításában. Kérésükre szakértő kollégáink elvégzik a létesítmény teljes higiéniai, takarítási elemzését, és az eredmények birtokában egy részletes, helyspecifikus takarítási metódust dolgoznak ki. Igény esetén betanítják a helyes takarítási folyamatokat a dolgozóknak, és időszakonként akár ellenőrzik is azt.
Kérjük, higiéniai, takarítási kérdéseivel keresse kollégáinkat a szakerto@assist-trend.hu e-mail címen.
Az Assist-Trend „Takarítson meg a takarítással!” sorozatában rendszeresen osztunk meg tippeket és trükköket arról, hogyan lehet okos módszerekkel jól takarítani és spórolni.